Ampache - en to tr_TR translation catalogue (336 entries)

en: %1$s has been created with an access level of %2$s
tr_TR: %1$s erişim seviyesi ile oluşturuldu %2$s

en: %s has been deleted
tr_TR: %s silindi

en: A MySQL server with a username and password that can create/modify databases
tr_TR: Veritabanları oluşturabilen/değiştirebilen bir kullanıcı adı ve şifre ile bir MySQL sunucusu

en: A Username is required
tr_TR: Bir kullanıcı adı gereklidir

en: A new License has been created
tr_TR: Yeni lisans oluşturuldu

en: A new user API Key has been generated
tr_TR: Yeni bir kullanıcı API anahtarı oluşturuldu

en: API key
tr_TR: API anahtarı

en: Access Control
tr_TR: Erişim Kontrol

en: Access Control Entries
tr_TR: Erişim Kontrol Girişleri

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add API / RPC Host
tr_TR: API / RPC 'Ana Bilgisayarı' Ekle

en: Add Catalog
tr_TR: Katalog ekle

en: Add Current Host
tr_TR: Mevcut 'Ana Bilgisayarı' Ekle

en: Add Local Network Definition
tr_TR: Yerel Ağ Tanımı Ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add Radio Station
tr_TR: Radyo İstasyonu Ekle

en: Add User
tr_TR: Kullanıcı Ekle

en: Add to New Playlist
tr_TR: Yeni Oynatma Listesi ekle

en: Add to Temporary Playlist
tr_TR: Geçici Oynatma Listesine Ekle

en: Add to playlist
tr_TR: Oynatma listesine ekle

en: Added
tr_TR: Eklendi

en: Address
tr_TR: Adres

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Advanced Add
tr_TR: Gelişmiş Ekleme

en: Album
tr_TR: Albüm

en: Album Artists
tr_TR: Albüm Sanatçıları

en: Album Edit
tr_TR: Albümü Düzenle

en: Albums
tr_TR: Albümler

en: All
tr_TR: Tümü

en: All Now Playing data has been cleared
tr_TR: Tüm Şu anda Çalınıyor verisi temizlendi

en: All Playlists
tr_TR: Bütün Oynatma Listeleri

en: Allow E-mail notifications
tr_TR: E-posta bildirimlerine izin ver

en: Allow Geolocation
tr_TR: Konum belirlemeye izin ver

en: Alphabet
tr_TR: Alfabe

en: Ampache Database User Password
tr_TR: Ampache Veritabanı Kullanıcı Şifresi

en: Ampache Database Username
tr_TR: Ampache Veritabanı Kullanıcı Adı

en: Ampache Error Page
tr_TR: Ampache Hata Sayfası

en: Ampache session
tr_TR: Ampache oturumu

en: Ampache session username (if authenticated, information only)
tr_TR: Ampache oturumu kullanıcı adı (kimliği doğrulanmışsa, yalnızca bilgi)

en: Are You Sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Art could not be located at this time. This may be due to write access error, or the file was not received correctly
tr_TR: Kapak resmi şu anda bulunamadı. Bu belki yazma erişimi hatası nedeniyle olabilir veya dosya doğru alınmadı

en: Art has been added
tr_TR: Kapak resmi eklendi

en: Art information has been removed from the database
tr_TR: Sanat bilgileri veritabanından kaldırıldı

en: Artist
tr_TR: Sanatçı

en: Artists
tr_TR: Sanatçılar

en: Automatically authenticate users
tr_TR: Kullanıcıların kimliğini otomatik olarak doğrula

en: Avatar has been deleted
tr_TR: Avatar silindi

en: Batch download
tr_TR: Toplu indirme

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Captcha failed
tr_TR: Captha yanlış

en: Captcha is required
tr_TR: Captcha gerekli

en: Catalog
tr_TR: Katalog

en: Catalog Manager
tr_TR: Katalog Yöneticisi

en: Catalog Name
tr_TR: Katalog Adı

en: Catalog Number
tr_TR: Katalog Numarası

en: Catalog Type
tr_TR: Katalog Tipi

en: Catalog Types
tr_TR: Katalog Türleri

en: Catalog statistics have been cleared
tr_TR: Katalog istatistikleri temizlendi

en: Catalog update process has started
tr_TR: Katalog güncelleme işlemi başlatıldı

en: Catalogs
tr_TR: Kataloglar

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Channels
tr_TR: Kanallar

en: Check
tr_TR: Kontrol Et

en: Checking
tr_TR: Kontrol ediliyor

en: Choose Installation Language
tr_TR: Kurulum Dilini Seçin

en: City
tr_TR: Şehir

en: Clear Playlist
tr_TR: Playlisti temizle

en: Collapse/Expand Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğunu Daralt/Genişlet

en: Collapse/Expand Sidebar [menu_section]
tr_TR: Kenar Çubuğunu Daralt/Genişlet [menu_section]

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Confirm Password
tr_TR: Şifre Doğrulama

en: Connection to the database failed: %s
tr_TR: Veritabanına bağlantı başarısız oldu: %s

en: Connection to the database failed: Check hostname, username and password
tr_TR: Veritabanına bağlantı kurulamadı: Sunucu adını, kullanıcı adını ve şifreyi kontrol edin

en: Content Manager
tr_TR: İçerik Yöneticisi

en: Cookie
tr_TR: Çerezler

en: Cookies are small text files that are placed on your computer by websites that you visit. They are widely used in order to make websites work, or work more efficiently, as well as to provide information to the owners of the site
tr_TR: Çerezler, ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından bilgisayarınıza yerleştirilen küçük metin dosyalarıdır. Web sitelerinin çalışması veya daha verimli çalışması için ve ayrıca site sahiplerine bilgi sağlamak için yaygın olarak kullanılırlar

en: Copyright
tr_TR: Telif Hakkı

en: Create Database
tr_TR: Veritabanı Oluştur

en: Create Database User
tr_TR: Veritabanı Kullanıcısı Oluştur

en: Create Playlist
tr_TR: Oynatma Listesi Oluştur

en: Custom URL - Favicon
tr_TR: Özel URL - Site ikonu

en: Custom URL - Login page logo
tr_TR: Özel URL - Giriş sayfası logosu

en: Custom URL - Logo
tr_TR: Özel URL - Logo

en: Database Connection
tr_TR: Veritabanı Bağlantısı

en: Database Name
tr_TR: Veritabanı Adı

en: Database already exists and "overwrite" was not checked
tr_TR: Veritabanı mevcut ve "üzerine yaz" seçili değil

en: Database creation failed
tr_TR: Veritabanı oluşturma başarısız oldu

en: Database name is invalid
tr_TR: Veritabanı adı geçersiz

en: Database select failed: %s
tr_TR: Veritabanı seçimi başarısız oldu: %s

en: Database tables
tr_TR: Veritabanı tabloları

en: Deactivated PHP memory limit
tr_TR: PHP bellek limiti Devre dışı bırakıldı

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description:
tr_TR: Açıklama:

en: Desired Database Name
tr_TR: İstenen Veritabanı Adı

en: Disable
tr_TR: Devre Dışı

en: Donate
tr_TR: Bağış

en: Done
tr_TR: Tamamlandı

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download a copy of the new version
tr_TR: Yeni sürümün bir kopyasını indirin

en: E-mail
tr_TR: E-posta

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Album
tr_TR: Albümü Düzenle

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: End Address
tr_TR: Bitiş Adresi

en: Episodes
tr_TR: Bölümler

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Messages
tr_TR: Hata mesajları

en: Existing Ampache installation found
tr_TR: Mevcut Ampache kurulumu bulundu

en: Existing database was detected, unable to continue the installation
tr_TR: Mevcut veritabanı tespit edildi, kuruluma devam edilemedi

en: Failed to create user
tr_TR: Kullanıcı oluşturulamadı

en: Failed to enable the Catalog module
tr_TR: Katalog modülü etkinleştirilemedi

en: Failed to enable the Localplay module
tr_TR: Yerel çalma modülü etkinleştirilemedi

en: Favorites
tr_TR: Favoriler

en: Filename
tr_TR: Dosya Adı

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Finished Processing Disabled Songs
tr_TR: Tamamlanan Devre Dışı Şarkılar İşlemi

en: Flickr API key
tr_TR: Flickr API anahtarı

en: Follow
tr_TR: Takip Et

en: For the Love of Music
tr_TR: Müzik Aşkı İçin

en: Generate new API key
tr_TR: Yeni API anahtarı oluştur

en: Genre
tr_TR: Tür

en: Genres
tr_TR: Türler

en: Grid View
tr_TR: Izgara Görünümü

en: Guest
tr_TR: Ziyaretçi

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

en: IPv4 or IPv6 Addresses
tr_TR: IPv4 yada IPv6 Adres

en: Infinite Scroll
tr_TR: Sonsuz Kaydırma

en: Information
tr_TR: Bilgilendirme

en: Insert Ampache Database
tr_TR: Ampache Veritabanını Ekle

en: Insert Database
tr_TR: Veritabanı Ekle

en: Install Progress
tr_TR: Kurulum İlerlemesi

en: Installation
tr_TR: Kurulum

en: Invalid e-mail address
tr_TR: Yanlış e-posta adresi

en: Keep latest web player volume
tr_TR: En son web oynatıcı ses ayarını koru

en: Length (in minutes)
tr_TR: Süre (dakika)

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Localplay Controllers
tr_TR: Yerel Oynatma Denetleyicileri

en: Localplay has been enabled
tr_TR: Yerel çalma etkinleştirildi

en: Log out
tr_TR: Çıkış Yap

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Lyrics
tr_TR: Şarkı züSö

en: Manage Plugins
tr_TR: Eklentileri Yönet

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message has been sent
tr_TR: Mesajınız gönderildi

en: Messages have been deleted
tr_TR: Mesajlar silindi

en: Minimum Count
tr_TR: En Az Sayı

en: More
tr_TR: Devamı

en: Music
tr_TR: Müzik

en: MySQL Administrative Password
tr_TR: MySQL Yönetici Şifresi

en: MySQL Administrative Username
tr_TR: MySQL Yönetici Kullanıcı Adı

en: MySQL Hostname
tr_TR: MySQL Sunucu Adı

en: MySQL Password
tr_TR: MySQL Şifresi

en: MySQL Port
tr_TR: MySQL Portu

en: MySQL Port (optional)
tr_TR: MySQL Portu (isteğe bağlı)

en: MySQL Username
tr_TR: MySQL Kullanıcı Adı

en: NEW: %s
tr_TR: YENİ: %s

en: Name
tr_TR: İsim

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: New User Added
tr_TR: Yeni Kullanıcı Eklendi

en: New messages
tr_TR: Yeni mesajlar

en: Newest Albums
tr_TR: En Yeni Albüm

en: Newest Artists
tr_TR: En Yeni Sanatçı

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: No Problem
tr_TR: Sorun Yok

en: No Update Needed
tr_TR: Güncelleme Gerekmemektedir

en: Now Playing
tr_TR: Şuan Çalıyor

en: OK
tr_TR: BAŞARILI

en: Once you have ensured that the above requirements are met please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your Ampache install at a later date simply edit %s
tr_TR: Yukarıdaki gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olduktan sonra lütfen aşağıdaki bilgileri doldurun. Yalnızca gerekli yapılandırma değerleri istenecektir. Ampache kurulumunuzda daha sonraki bir tarihte değişiklik yapmak istiyorsanız, sadece %s düzenleyin

en: Optimizes database tables
tr_TR: Veritabanı tabloları en iyileniyor.

en: Optimizing database tables
tr_TR: Veritabanı tabloları optimize ediliyor

en: Overwrite if Database Already Exists
tr_TR: Veritabanı mevcut ise üzerine yaz

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Passwords do not match
tr_TR: Şifreler eşleşmiyor

en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

en: Play
tr_TR: Çal

en: Play last
tr_TR: Öncekini Çal

en: Play next
tr_TR: Sonrakini Çal

en: Playlist
tr_TR: Oynatma Listesi

en: Playlist Name
tr_TR: Oynatma Listesi Adı

en: Playlists
tr_TR: Oynatma Listeleri

en: Please check your image is within the minimum %1$s and maximum %2$s dimensions
tr_TR: Lütfen fotoğrafınızın minimum %1$s ve maksimum %2$s boyutlarında olduğunu kontrol edin

en: Please enter a Catalog name
tr_TR: Lütfen bir Katalog adı girin

en: Please select a Catalog type
tr_TR: Lütfen bir Katalog türü seçin

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Private Messages
tr_TR: Özel Mesajlar

en: Purpose
tr_TR: Amaç

en: RE
tr_TR: Yanıtla

en: RSS Feed
tr_TR: RSS Besleme

en: Radio Station created
tr_TR: Radyo İstasyonu oluşturuldu

en: Radio Stations
tr_TR: Radyo İstasyonları

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Random album
tr_TR: Rastgele albüm

en: Random artist
tr_TR: Rastgele sanatçı

en: Random playlist
tr_TR: Rastgele Oynatma Listesi

en: Random song
tr_TR: Rastgele şarkı

en: Rated
tr_TR: Değerlendirilmiş

en: Read
tr_TR: Oku

en: Read/Write
tr_TR: Oku/Yaz

en: Reading Catalog: "%s"
tr_TR: Katalog Okuma: "%s"

en: Recently Played
tr_TR: Son Çalan

en: Recheck Config
tr_TR: Yapılandırmayı Tekrar Kontrol Et

en: Register
tr_TR: Kayıt

en: Remove
tr_TR: Sil

en: Rename uploaded file according to catalog pattern
tr_TR: Yüklenen dosyayı katalog desenine göre yeniden adlandır

en: Requirements
tr_TR: Gereksinimler

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Search on DuckDuckGo ...
tr_TR: DuckDuckGo'da Ara...

en: Search on Google ...
tr_TR: Google'da Ara...

en: Search on Last.fm ...
tr_TR: Last.fm'de Ara...

en: Search on Musicbrainz ...
tr_TR: Musicbrainz'de Ara...

en: Search on Wikipedia ...
tr_TR: Wikipedia'da Ara...

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Set Database Charset
tr_TR: Veritabanı Karakter Kümesini Ayarla

en: Share
tr_TR: Paylaş

en: Shoutbox post has been deleted
tr_TR: Mesaj kutusu yazısı silindi

en: Shoutbox post has been updated
tr_TR: Mesaj kutusu yazısı güncellendi

en: Show All
tr_TR: Hepsini Göster

en: Show/Hide Player
tr_TR: Playerı Göster/Gizle

en: Show/Hide Playlist
tr_TR: Göster/Gizle Oynatma Listesi

en: Show/Hide column [column_index] when browsing [object_type] objects
tr_TR: [object_type] nesnelerine göz atarken [column_index] sütununu göster/gizle

en: Skip
tr_TR: Atla

en: Skipping existing song: %s
tr_TR: Mevcut şarkı atlanıyor: %s

en: Smart Playlist
tr_TR: Akıllı Oynatma Listesi

en: Smart Playlists
tr_TR: Akıllı Oynatma Listesi

en: Song Title
tr_TR: Şarkı Adı

en: Song has been enabled | Songs have been enabled
tr_TR[0]: Şarkı etkinleştirildi
tr_TR[1]: Şarkılar etkinleştirildi

en: Songs
tr_TR: Şarkılar

en: Start Address
tr_TR: Başlangıç Adresi

en: Start Configuration
tr_TR: Yapılandırmayı Başlat

en: Start cleaning orphaned media entries
tr_TR: Artık medya girişlerini temizlemeyi başlat

en: Start verifying media related to Catalog entries
tr_TR: Katalog girişleri ile ilgili medya doğrulamayı başlat

en: Starting broadcasts...
tr_TR: Yayınlar başlatılıyor ...

en: Starts With
tr_TR: İle Başlayan

en: State
tr_TR: Ülke

en: Status
tr_TR: Durum

en: Step 1 - Create the Ampache database
tr_TR: Adım 1 - Ampache veritabanını oluşturma

en: Step 2 - Create configuration files (ampache.cfg.php ...)
tr_TR: Adım 2 - Konfigürasyon dosyalarını oluşturma (ampache.cfg.php ...)

en: Step 3 - Set up the initial account
tr_TR: Adım 3 - İlk hesabı ayarlama

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject is required
tr_TR: Konu gerekli

en: That Username already exists
tr_TR: Bu kullanıcı adı kullanımda

en: The Album and all files will be deleted
tr_TR: Albüm ve tüm dosyalar silinecek

en: The Album has been deleted
tr_TR: Albüm silindi

en: The Ampache database username or password is missing
tr_TR: Ampache veritabanı kullanıcı adı veya şifresi eksik

en: The Artist and all files will be deleted
tr_TR: Sanatçı ve tüm dosyalar silinecek

en: The Artist has been deleted
tr_TR: Sanatçı silindi

en: The Catalog art search has started
tr_TR: Katalog resmi arama başlatıldı

en: The Catalog cleaning process has started
tr_TR: Katalog temizleme işlemi başlatıldı

en: The Catalog creation process has started
tr_TR: Katalog oluşturma işlemi başlatıldı

en: The Catalog has been deleted
tr_TR: Katalog silindi

en: The Catalog has been updated
tr_TR: Katalog güncellendi

en: The License has been deleted
tr_TR: Lisans silindi

en: The License has been updated
tr_TR: Lisans güncellendi

en: The Module has been disabled
tr_TR: Modül devre dışı bırakıldı

en: The Module has been enabled
tr_TR: Modül etkinleştirildi

en: The Plugin has been disabled
tr_TR: Eklenti devre dışı bırakıldı

en: The Plugin has been enabled
tr_TR: Eklenti etkinleştirildi

en: The Plugin has been upgraded
tr_TR: Eklenti yükseltildi

en: The Podcast will be removed from the database
tr_TR: Podcast veritabanından kaldırılacak

en: The following error has occurred, you will be automatically redirected in 10 seconds.
tr_TR: Aşağıdaki hata oluştu, 10 saniye içinde otomatik olarak yönlendirileceksiniz.

en: The new User was not created
tr_TR: Yeni kullanıcı oluşturulmadı

en: The subdirectory update has started
tr_TR: Alt dizin güncelleştirmesi başlatıldı

en: The table below explains the cookies we use and why
tr_TR: Aşağıdaki tablo kullandığımız çerezleri ve nedenini açıklamaktadır

en: Theme color
tr_TR: Tema rengi

en: There Was a Problem
tr_TR: Bir Sorun Oluştu

en: This Avatar will be deleted
tr_TR: Bu Avatar silinecek

en: This attempts to connect to your database using the values read from your configuration file.
tr_TR: Bu, yapılandırma dosyanızdan okunan değerleri kullanarak veritabanınıza bağlanmaya çalışır.

en: This checks a few key tables to make sure that the Ampache database exists, and the user has access to the database
tr_TR: Bu, Ampache veritabanının var olduğundan ve kullanıcının veritabanına erişebildiğinden emin olmak için birkaç temel tabloyu kontrol eder.

en: This page handles all database updates to Ampache starting with %1$s. Your current version is %2$s with database version %3$s
tr_TR: Bu sayfa, Ampache %1$s ile başlayan tüm veritabanı güncellemelerini yapar. Mevcut sürümünüz %2$s ile veritabanı sürümünüz %3$s

en: This page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following prerequisites:
tr_TR: Bu sayfa Ampache veritabanının kurulumunu ve ampache.cfg.php dosyasının oluşturulmasını kontrol eder. Devam etmeden önce lütfen aşağıdaki önkoşullara sahip olduğunuzdan emin olun:

en: This step creates and inserts the Ampache database, so please provide a MySQL account with database creation rights. This may take some time on slower computers.
tr_TR: Bu adım Ampache veritabanını oluşturur ve ekler, bu nedenle lütfen veritabanı oluşturma haklarına sahip bir MySQL hesabı sağlayın. Yavaş bilgisayarlarda bu biraz zaman alabilir.

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be redirected to the login page.
tr_TR: Bu adım, ilk Ampache yönetici hesabınızı oluşturur. Yönetici hesabınız oluşturulduktan sonra giriş sayfasına yönlendirileceksiniz.

en: This step takes the basic config values and generates the config file. If your config/ directory is writable, you can select "write" to have Ampache write the config file directly to the correct location. If you select "download" it will prompt you to download the config file, and you can then manually place the config file in %s.
tr_TR: Bu adım temel yapılandırma değerlerini alır ve yapılandırma dosyasını oluşturur. Eğer config/ dizininiz yazılabilir ise, Ampache'in yapılandırma dosyasını doğrudan doğru yere yazması için "yaz" komutunu seçebilirsiniz. Eğer "indir" seçeneğini seçerseniz, yapılandırma dosyasını indirmenizi ister ve ardından yapılandırma dosyasını el ile %s yerleştirebilirsiniz.

en: This tests whether the file needed to initialize the database structure is available.
tr_TR: Bu, veritabanı yapısını başlatmak için gereken dosyanın kullanılabilir olup olmadığını sınar.

en: This will disable the Catalog module
tr_TR: Bu, Katalog modülünü devre dışı bırakır

en: This will disable the Localplay module
tr_TR: Bu, Yerel çalma modülünü devre dışı bırakır

en: This will disable the Plugin and remove your settings
tr_TR: Bu, Eklentiyi devre dışı bırakır ve ayarlarınızı kaldırır

en: This will permanently delete the user "%s"
tr_TR: Bu, "%s" kullanıcısını kalıcı olarak siler

en: This will permanently delete your Catalog
tr_TR: Bu, Kataloğunuzu kalıcı olarak siler

en: Toggle Artwork
tr_TR: Resmi Aç/Kapat

en: UPnP backend disabled. Broadcast skipped.
tr_TR: UPnP arka ucu devre dışı. Yayın atlandı.

en: UPnP broadcast...
tr_TR: UPnP yayını ...

en: Unable to connect to the database, check your Ampache config
tr_TR: Veritabanına bağlanılamıyor, Ampache yapılandırmanızı kontrol edin

en: Unable to connect to the database: %s
tr_TR: Veritabanına bağlanılamıyor: %s

en: Unable to create the database: %s
tr_TR: Veritabanı oluşturulamıyor: %s

en: Unable to disable the Catalog module.
tr_TR: Katalog modülü devre dışı bırakılamadı.

en: Unable to install this Plugin
tr_TR: Bu eklenti yüklenemedi

en: Unable to query the database, check your Ampache config
tr_TR: Veritabanı sorgulanamıyor, Ampache yapılandırmanızı kontrol edin

en: Unfollow
tr_TR: Takipten Çıkar

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unknown Artist
tr_TR: Bilinmeyen Sanatçı

en: Unplayed
tr_TR: Oynatılmamış

en: Update Account
tr_TR: Hesabı Güncelle

en: Update artist information and fetch similar artists from last.fm
tr_TR: Sanatçı bilgilerini güncelleyin ve benzer sanatçıları last.fm'den getirin

en: Update available
tr_TR: Güncelleme mevcut

en: Update failed
tr_TR: Güncelleme başarısız

en: Update your current config file automatically
tr_TR: Mevcut yapılandırma dosyanızı otomatik olarak güncelleyin

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Uploaded by
tr_TR: Yükleyen

en: Use alphabet when browsing [object_type] objects
tr_TR: [object_type] nesnelerine göz atarken alfabeyi kullanın

en: Use of cookies by Ampache
tr_TR: Ampache tarafından çerez kullanımı

en: Use pages when browsing [object_type] objects
tr_TR: [object_type] nesnelerine göz atarken sayfaları kullanın

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Access Level
tr_TR: Kullanıcı Erişim Seviyesi

en: User updated successfully
tr_TR: Kullanıcı güncelleme başarılı

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Videos
tr_TR: Videolar

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View License
tr_TR: Lisansı Göster

en: View on MusicBrainz
tr_TR: MusicBrainz de göster

en: WARNING
tr_TR: UYARI

en: Web Interface
tr_TR: Web Arayüzü

en: Web Player browser notifications
tr_TR: Web Oynatıcı tarayıcı bildirimleri

en: Year
tr_TR: Yıl

en: You didn't select any disabled Songs
tr_TR: Devre dışı Şarkıları seçmediniz

en: You entered an invalid e-mail address
tr_TR: Geçersiz bir e-posta adresi girdiniz

en: You must accept the user agreement
tr_TR: Kullanıcı sözleşmesini kabul etmelisiniz

en: You must enter a Username
tr_TR: Kullanıcı adınızı girmelisiniz

en: You must enter a password
tr_TR: Şifre girmelisiniz

en: You need at least one active Administrator account
tr_TR: En az bir etkin yönetici hesabına ihtiyacınız var

en: Your Access Control List has been updated
tr_TR: Erişim Kontrol Listeniz güncellendi

en: Your Access List entry has been removed
tr_TR: Erişim listesi girişiniz kaldırıldı

en: Your Ampache config file is out of date!
tr_TR:  Sizin Ampache config dosyanızın geçerliliği bitti.

en: Your Passwords don't match
tr_TR: Şifreleriniz eşleşmiyor

en: Your cache has been cleared successfully
tr_TR: Önbelleğiniz başarıyla temizlendi

en: Your database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
tr_TR: Veritabanınız ve ilişkili tablolarınız şu anda yapılandırılmış karakter kümenizle eşleşecek şekilde güncellendi

en: Your e-mail has been sent
tr_TR: E-postanız gönderildi

en: Your e-mail has not been sent
tr_TR: E-postanız gönderilemedi

en: Your new Access Control List(s) have been created
tr_TR: Yeni Erişim Kontrol Liste(leri)niz oluşturuldu

en: Your webserver has read access to the files "%1$s" and "%2%s"
tr_TR: Web sunucunuzun "%1$s" ve "%2%s" dosyalarına okuma erişimi olmalı
