Ampache - en to fr_FR translation catalogue (1744 entries)

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Starts With
fr_FR: Commençant par

en: Minimum Count
fr_FR: Nombre minimum

en: Rated
fr_FR: Évalué

en: Unplayed
fr_FR: Non joué

en: All Playlists
fr_FR: Toutes les listes de lecture

en: Catalog
fr_FR: Catalogue

en: All
fr_FR: Tous

en: Toggle Artwork
fr_FR: Afficher jaquette

en: Use of cookies by Ampache
fr_FR: Utilisation des cookies par Ampache

en: Cookies are small text files that are placed on your computer by websites that you visit. They are widely used in order to make websites work, or work more efficiently, as well as to provide information to the owners of the site
fr_FR: Les cookies sont de petits fichiers texte qui sont placés sur votre ordinateur par les sites Web que vous visitez. Ils sont largement utilisés dans le but de faire fonctionner les sites web, ou les faire fonctionner plus efficacement, ainsi que de fournir des informations aux propriétaires du site.

en: The table below explains the cookies we use and why
fr_FR: Le tableau ci-dessous explique les cookies que nous utilisons et pourquoi.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Purpose
fr_FR: But

en: Ampache session
fr_FR: Session Ampache

en: Ampache session username (if authenticated, information only)
fr_FR: Nom d'utilisateur de la session Ampache (si authentifié, information seulement)

en: Automatically authenticate users
fr_FR: Authentifier automatiquement les utilisateurs

en: Keep latest web player volume
fr_FR: Garder le dernier volume utilisé pour le lecteur web

en: Show/Hide column [column_index] when browsing [object_type] objects
fr_FR: Afficher / Masquer la colonne [column_index] lors de la navigation [object_type] objets.

en: Use alphabet when browsing [object_type] objects
fr_FR: Utilisez alphabet lors de la navigation [object_type] objets.

en: Use pages when browsing [object_type] objects
fr_FR: Utilisez des pages lors de la navigation [object_type] objets.

en: Collapse/Expand Sidebar [menu_section]
fr_FR: Réduire / Agrandir la barre latérale [menu_section]

en: Collapse/Expand Sidebar
fr_FR: Réduire / Agrandir la barre latérale.

en: Ampache Error Page
fr_FR: Page d'erreur d'Ampache

en: For the Love of Music
fr_FR: Pour l'amour de la musique

en: Error
fr_FR: Erreur

en: The following error has occurred, you will be automatically redirected in 10 seconds.
fr_FR: L'erreur suivante est survenue, vous allez être redirigé automatiquement dans 10 secondes.

en: Error Messages
fr_FR: Messages d'erreur

en: Donate
fr_FR: Faire un don

en: Show/Hide Player
fr_FR: Montrer/cacher le lecteur web

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Play
fr_FR: Jouer

en: Artists
fr_FR: Artistes

en: Playlists
fr_FR: Listes de lecture

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: Upload
fr_FR: Envoyer

en: Now Playing
fr_FR: En cours de lecture

en: Recently Played
fr_FR: Récemment joués

en: Newest Albums
fr_FR: Nouveaux albums

en: Newest Artists
fr_FR: Nouveaux artistes

en: Newest Shouts
fr_FR: Nouveaux commentaires

en: Information
fr_FR: Informations

en: New messages
fr_FR: nouveaux messages

en: Login
fr_FR: Se connecter

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Show/Hide Playlist
fr_FR: Afficher/cacher la liste de lecture

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Your Ampache config file is out of date!
fr_FR: Votre fichier de configuration Ampache est obsolète !

en: Update your current config file automatically
fr_FR: Mettre à jour automatiquement votre fichier de configuration

en: Download a copy of the new version
fr_FR: Télécharger une copie de la nouvelle version

en: Random Play
fr_FR: Lecture aléatoire

en: Playlist
fr_FR: Liste de lecture

en: Smart Playlist
fr_FR: Liste de lecture intelligente

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Catalogs
fr_FR: Catalogues

en: User Tools
fr_FR: Outils utilisateurs

en: E-mail Users
fr_FR: Envoyer un email aux utilisateurs

en: Access Control
fr_FR: Contrôle d'accès

en: Server Config
fr_FR: Config. du serveur

en: Media Licenses
fr_FR: Licences des médias

en: Catalog Filters
fr_FR: Filtres de catalogue

en: Browse
fr_FR: Parcourir

en: Artist
fr_FR: Artiste

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Song
fr_FR: Piste

en: Democratic
fr_FR: Démocratique

en: Dashboards
fr_FR: Tableaux de bord

en: Podcast Episode
fr_FR: Épisode de podcast

en: Radio Stations
fr_FR: Stations de radio

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Play next
fr_FR: Jouer à la suite

en: Play last
fr_FR: Jouer en dernier

en: Add to Temporary Playlist
fr_FR: Ajouter à la liste de lecture temporaire

en: Add to playlist
fr_FR: Ajouter à la liste de lecture

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Page
fr_FR: page

en: of
fr_FR: de

en: Next
fr_FR: Suivant

en: View
fr_FR: Voir

en: Infinite Scroll
fr_FR: Defilement Infini

en: Grid View
fr_FR: Vue en grille.

en: Limit
fr_FR: limite

en: Item Count
fr_FR: Nombre d'éléments

en: Add to New Playlist
fr_FR: Ajouter à une nouvelle liste de lecture

en: Batch download
fr_FR: Téléchargement par lot

en: Clear Playlist
fr_FR: Effacer la liste de lecture

en: Add dynamic items
fr_FR: Ajouter les éléments dynamiques

en: Random song
fr_FR: Piste aléatoire

en: Random artist
fr_FR: Artiste aléatoire

en: Random album
fr_FR: Album aléatoire

en: Random playlist
fr_FR: Liste de lecture aléatoire

en: Refresh
fr_FR: Rafraichir

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: No items
fr_FR: Aucun éléments

en: More
fr_FR: Plus

en: Add Current Host
fr_FR: Ajouter l'hôte courant

en: Add API / RPC Host
fr_FR: Ajouter API / RPC hôte

en: Add Local Network Definition
fr_FR: Ajouter une définition du réseau local

en: Advanced Add
fr_FR: Ajout avancé

en: Access Control Entries
fr_FR: Entrées de contrôle d'accès

en: Start Address
fr_FR: Adresse de début

en: End Address
fr_FR: Adresse de fin

en: Level
fr_FR: Niveau

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Full Name
fr_FR: Nom complet

en: E-mail
fr_FR: Email

en: Website
fr_FR: Site web

en: State
fr_FR: Statut

en: City
fr_FR: Ville

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmation du mot de passe

en: API key
fr_FR: Clé API

en: Generate new API key
fr_FR: Générer une nouvelle clé API

en: Stream Token
fr_FR: Token pour le stream

en: Generate new Stream token
fr_FR: Générer un nouveau token pour le stream

en: RSS Token
fr_FR: Jeton RSS

en: Generate new RSS token
fr_FR: Générer un nouveau jeton RSS

en: Clear Stats
fr_FR: Vider les statistiques

en: Update Account
fr_FR: Mettre à jour le compte

en: Add Access Control List
fr_FR: Ajouter à la liste de contrôle d'accès

en: Local Network Definition
fr_FR: Définition de réseau local

en: Stream Access
fr_FR: Accès Flux

en: Read
fr_FR: Lire

en: Read/Write
fr_FR: Lire/Écrire

en: Web Interface
fr_FR: Interface Web

en: IPv4 or IPv6 Addresses
fr_FR: Adresses IPv4 ou IPv6

en: Start
fr_FR: Démarrer

en: End
fr_FR: Fin

en: Create ACL
fr_FR: Créer une règle de contrôle d'accès

en: Add Catalog
fr_FR: Ajouter un catalogue

en: New catalogs are added to the DEFAULT group when created
fr_FR: Les nouveaux catalogues sont ajoutés au groupe DEFAULT lors de leur création

en: In the form below enter either a local path (i.e. /data/music) or the URL to a remote Ampache installation (i.e http://theotherampache.com)
fr_FR: Dans le formulaire suivant, veuillez entrer soit un chemin local (tel que /data/music), soit l'URL d'une installation Ampache distance (tel que http://theotherampache.com)

en: Catalog Name
fr_FR: Nom du catalogue

en: Auto-inserted Fields
fr_FR: Champs Auto-inserés

en: Album Artist
fr_FR: Artiste de l'album

en: Song Artist
fr_FR: Artiste

en: Song Title
fr_FR: Titre de la piste

en: Disk
fr_FR: Disque

en: Year
fr_FR: Année

en: Original Year
fr_FR: Année d'origine

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Release Type
fr_FR: Type de sortie

en: Release Status
fr_FR: Etat de sortie

en: Release Comment
fr_FR: Commentaires de sortie

en: Catalog Number
fr_FR: Numéro du catalogue

en: Barcode
fr_FR: Code barre

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Catalog Type
fr_FR: Type de catalogue

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Filename Pattern
fr_FR: Motif de nom de fichier

en: Folder Pattern
fr_FR: Motif de nom de dossier

en: (no leading or ending '/')
fr_FR: (ne commençant ni ne finissant par '/')

en: Gather Art
fr_FR: Collecter les jaquettes

en: Build Playlists from Playlist Files. (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)
fr_FR: Construire des playlists à partir de fichiers (m3u, asx, pls, xspf)

en: Catalog Media Type
fr_FR: Type de catalogue

en: Music
fr_FR: Musique

en: Add Catalog Filter
fr_FR: Ajouter un filtre de catalogue

en: Please enable 'catalog_filter' in your sever config file
fr_FR: Merci d'activer 'catalog_filter' dans votre fichier de configuration serveur

en: Catalog filters are a way to stop users accessing different catalogs
fr_FR: Les filtres de catalogues sont un moyen d'empêcher les utilisateurs d'accéder à différents catalogues

en: If you do not tick a catalog, it will be hidden from users that you assign to this filter
fr_FR: Si vous ne sélectionnez pas de catalogue, il sera caché des utilisateurs auxquels vous assignez ce filtre

en: Filter Name
fr_FR: Nom de filtre

en: Add Filter
fr_FR: Ajouter filtre

en: Add Label
fr_FR: Ajouter un un label

en: MusicBrainz ID
fr_FR: Identifiant MusicBrainz

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Personal
fr_FR: Personnel

en: Company
fr_FR: Société

en: Original Production
fr_FR: Production originale

en: Distributor
fr_FR: Distributeur

en: Rights Society
fr_FR: Société ayant-droit

en: Tag Generated
fr_FR: Étiquette générée

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Address
fr_FR: adresse

en: Country
fr_FR: Pays

en: Status
fr_FR: Statut

en: Active
fr_FR: Actif

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Radio Station
fr_FR: Ajouter une station de radio

en: Stream URL
fr_FR: URL de flux

en: Create Playlist
fr_FR: Créer une liste de lecture

en: Private
fr_FR: Privé

en: Public
fr_FR: Publique

en: Create
fr_FR: Créer

en: Subscribe to Podcast
fr_FR: S'abonner à ce podcast.

en: Podcast Feed URL
fr_FR: URL du flux podcast

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner.

en: Compose Message
fr_FR: Rédiger un message

en: Recipient
fr_FR: destinataire

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Starting New Media Search
fr_FR: Lancer une recherche de nouveaux médias

note: HINT: Catalog Name
en: Starting New Media Search on "%s" Catalog
fr_FR: Recherche de nouveaux média sur le catalogue %s

en: Found
fr_FR: Trouvé

en: None
fr_FR: Aucun

en: Reading
fr_FR: Lecture

en: Create Share
fr_FR: Créez un partage

en: Share
fr_FR: Partager

en: Max Counter
fr_FR: Max contre

en: Expiry Days
fr_FR: Jours d'expiration

en: Allow Stream
fr_FR: Autoriser flux

en: Allow Download
fr_FR: Autoriser le téléchargement

en: Post to Shoutbox
fr_FR: Écrire un commentaire

en: Stick this comment
fr_FR: Epingler ce commentaire

en: Shoutbox
fr_FR: Commentaires

en: Target folder
fr_FR: Dossier cible

en: New folder
fr_FR: Nouveau répertoire

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Reload
fr_FR: Recharger

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Leave the artist and album fields blank to read file tags
fr_FR: Laisser les champs artiste et album vierges pour lire les informations du fichier

en: Music License
fr_FR: Licence de musique

en: WARNING
fr_FR: AVERTISSEMENT

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Max upload size
fr_FR: Tailler maximale d'upload

en: Allowed file type
fr_FR: Type de fichier autorisés

en: Waiting for size
fr_FR: En attente de la taille

en: Size not available
fr_FR: Taille non disponible

en: Error during load
fr_FR: Erreur lors du chargement

en: Uploading
fr_FR: Chargement en cours

en: Upload complete
fr_FR: Chargement réussi

en: Upload cancelled
fr_FR: Chargement annulé

en: Error during upload
fr_FR: Erreur durant le chargement

en: tap to cancel
fr_FR: Cliquez pour annuler

en: tap to retry
fr_FR: Cliquez pour réessayer

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Abort
fr_FR: Annuler

en: Retry
fr_FR: Réessayer

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: File is too large
fr_FR: Le fichier est trop lourd

en: Maximum file size is {filesize}
fr_FR: La taille maximale est {filesize}

en: Maximum total size exceeded
fr_FR: Taille maximale totale dépassée

en: Maximum total file size is {filesize}
fr_FR: La taille maximale est {filesize}

en: File of invalid type
fr_FR: Type de fichier invalide

en: Image type not supported
fr_FR: Format d'image non supporté

en: Image is too small
fr_FR: L'image est trop petite

en: Image is too big
fr_FR: L'image est trop grande

en: Minimum size is {minWidth} × {minHeight}
fr_FR: La taille minimale est {minWidth} × {minHeight}

en: Maximum size is {maxWidth} × {maxHeight}
fr_FR: La taille maximale est {maxWidth} × {maxHeight}

en: Resolution is too low
fr_FR: La résolution est trop faible

en: Resolution is too high
fr_FR: La résolution est trop grande

en: Minimum resolution is {minResolution}
fr_FR: La résolution minimale est {minResolution}

en: Maximum resolution is {maxResolution}
fr_FR: La résolution maximale est {maxResolution}

en: Add User
fr_FR: Ajouter un utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: User Access Level
fr_FR: Droits utilisateur

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Content Manager
fr_FR: Gestionnaire de contenu

en: Catalog Manager
fr_FR: Gestionnaire de catalogues

en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: User Catalog Filter
fr_FR: Filtre de catalogues utilisateurs

en: Search on Google ...
fr_FR: Rechercher sur Google ...

en: Search on DuckDuckGo ...
fr_FR: Rechercher sur DuckDuckGo …

en: Search on Wikipedia ...
fr_FR: Rechercher sur Wikipedia ...

en: Search on Last.fm ...
fr_FR: Rechercher sur Last.fm ...

en: Search on Bandcamp ...
fr_FR: Rechercher sur Bandcamp

en: Search on Discogs ...
fr_FR: Rechercher sur Discogs

en: Search on Musicbrainz ...
fr_FR: Chercher sur Musicbrainz ...

en: Played
fr_FR: Joué

note: HINT: Number of times an object has been played
en: %d time | %d times
fr_FR[0]: %dfois
fr_FR[1]: %dfois
fr_FR[2]: %dfois

en: Uploaded by
fr_FR: Envoyé par

en: Random to Temporary Playlist
fr_FR: Ajouter aléatoirement à la liste de lecture temporaire

en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

en: Post Shout
fr_FR: Écrire un commentaire

en: Graphs
fr_FR: Graphiques

en: Do you really want to update from tags?
fr_FR: Voulez-vous vraiment mettre à jour à partir des étiquettes ?

en: Update from tags
fr_FR: Mettre à jour à partir des étiquettes du fichier

en: Album Edit
fr_FR: Edition album

en: Edit Album
fr_FR: Éditer l'album

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Songs
fr_FR: Pistes

en: Rating
fr_FR: Vote

en: Art
fr_FR: Jaquette

en: No Album found
fr_FR: Aucun album trouvé

en: Unknown (Orphaned)
fr_FR: Inconnu (orphelin)

en: Save Track Order
fr_FR: Enregistrer l'ordre des pistes

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Show Artist Songs
fr_FR: Voir les titres de cet artiste

en: Show All
fr_FR: Afficher tout

en: Show Albums
fr_FR: Afficher les albums

en: Play All
fr_FR: Tout jouer

en: Play All Next
fr_FR: Jouer à la suite

en: Play All Last
fr_FR: Jouer tout en dernier

en: Add All to Temporary Playlist
fr_FR: Tout ajouter à la liste de lecture temporaire

en: Random All to Temporary Playlist
fr_FR: Tout ajouter aléatoirement à la liste de lecture temporaire

en: Are you sure? This will overwrite Artist details using MusicBrainz data
fr_FR: Êtes-vous sûr ? Cela va éditer les informations d'artistes avec les données de MusicBrainz

en: Update details from MusicBrainz
fr_FR: Mettre à jour les informations avec MusicBrainz

en: Artist Edit
fr_FR: Modifier artiste

en: Edit Artist
fr_FR: Éditer l'artiste

en: Top Tracks
fr_FR: Top des morceaux

en: Missing Albums
fr_FR: Albums manquants

en: Similar Artists
fr_FR: Artistes similaires

en: Similar Songs
fr_FR: Titres similaires

en: Time
fr_FR: Durée

en: No Artist found
fr_FR: Aucun artiste trouvé

en: Select New Art
fr_FR: Sélectionnez une nouvelle jaquette

en: Invalid
fr_FR: invalide

en: Album Art
fr_FR: Jaquette d'album

en: Click to close window
fr_FR: Cliquer pour fermer la fenêtre

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: New broadcast
fr_FR: Nouvelle diffusion

en: Started
fr_FR: Commencé

en: Listeners
fr_FR: Auditeurs

en: No Broadcast found
fr_FR: Aucune diffusion trouvée

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Make it ready ..
fr_FR: Le rendre prêt ...

en: Verify
fr_FR: Vérifier

en: Clean
fr_FR: Nettoyer

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Import
fr_FR: Importer

en: Update File Tags
fr_FR: Mettre à jour les étiquettes du fichier

en: Go
fr_FR: Aller

en: Path
fr_FR: Chemin

en: Last Verify
fr_FR: Dernière vérification

en: Last Add
fr_FR: Dernier ajout

en: Last Clean
fr_FR: Dernier nettoyage

en: No Catalog found
fr_FR: Aucun catalogue trouvé

en: Activate
fr_FR: Activer

en: No records found
fr_FR: Aucun enregistrement trouvé

en: Clean Catalog
fr_FR: Nettoyer le catalogue

note: HINT: Catalog Name
en: Cleaning the "%s" Catalog
fr_FR: Nettoyage du catalogue "%s"

en: Checking
fr_FR: Verification

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Ampache Debug
fr_FR: Mode debogage d'Ampache

en: Generate Configuration File
fr_FR: Générer un fichier de configuration

en: Write New Config
fr_FR: Ecrire une nouvelle config

en: Set Database Charset
fr_FR: Définir le jeu de caractère d'encodage

en: Clear Songs Cache
fr_FR: Effacer Songs Cache

en: Clear Artists Cache
fr_FR: Effacer Artistes Cache

en: Clear Albums Cache
fr_FR: Effacer les albums Cache

en: Clear Perpetual API Sessions
fr_FR: Vider les sessions API perpétuelles

en: Ampache Update
fr_FR: Mise à jour d'Ampache

en: Installed Ampache version
fr_FR: Version d'Ampache installée

en: Latest Ampache version
fr_FR: Dernière version d'Ampache

en: GitHub Branch
fr_FR: Branche GitHub

en: Force check
fr_FR: Forcer la vérification

en: Ampache Cron
fr_FR: Cron d'Ampache

en: The last cron was completed
fr_FR: Le dernier Cron s'est terminé

en: PHP Settings
fr_FR: Paramètres PHP

en: Setting
fr_FR: Paramètre

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Memory Limit
fr_FR: Limite mémoire

en: Maximum Execution Time
fr_FR: Temps maximum d'exécution

en: Override Execution Time
fr_FR: Remplacer temps d'exécution

en: Failed
fr_FR: Echec

en: Succeeded
fr_FR: Réussite

en: Open Basedir
fr_FR: Ouvrir le dossier de base

en: Zlib Support
fr_FR: Support Zlib

en: GD Support
fr_FR: Support GD

en: Iconv Support
fr_FR: Support Iconv

en: Gettext Support
fr_FR: Support Gettext

en: PHP intl extension
fr_FR: Extension PHP intl

en: Current Configuration
fr_FR: Configuration actuelle

en: Preference
fr_FR: Préférence

en: %s Playlist
fr_FR: La Playlist %s

en: Democratic Playlist
fr_FR: Liste de lecture démocratique

en: Cooldown
fr_FR: Temps avant de rejouer la piste

en: Configure Democratic Playlist
fr_FR: Configurez Playlist démocratique

en: Reload this page automatically
fr_FR: Recharger cette page automatiquement

en: Playing from base playlist
fr_FR: Jouer à partir d'une liste de lecture de base

en: Votes
fr_FR: votes

en: Title
fr_FR: Titre

en: Remove Vote
fr_FR: Annuler le vote

en: Add Vote
fr_FR: Ajouter un vote

en: Debug Page
fr_FR: Page de debogage

en: Access Denied
fr_FR: Accès refusé

en: This event has been logged
fr_FR: Cet évènement a été journalisé

en: You have been redirected to this page because you do not have access to this function
fr_FR: Vous avez été redirigé à cette page parce que vous n'avez pas accès à cette fonction

en: If you believe this is an error please contact an Ampache administrator
fr_FR: Si vous pensez que c'est une erreur, merci de contacter un administrateur Ampache

en: You will be automatically redirected in 10 seconds.
fr_FR: Vous serez automatiquement redirigé dans 10 secondes.

en: You have been redirected to this page because you attempted to access a function that is disabled in the demo.
fr_FR: Vous avez été redirigé vers cette page parce que vous avez tenté d'accéder à une fonction qui est désactivé dans la démo.

en: Permission Denied
fr_FR: Permission refusée

en: You do not have permission to write to this file or folder
fr_FR: Vous n'avez pas les droit pour écrire dans ce dossier ou fichier

en: Filename
fr_FR: Nom de fichier

en: Addition Time
fr_FR: Temps d'ajout

en: Edit Access Control List
fr_FR: Modifier la liste de contrôle d'accès

en: Additional Artists
fr_FR: Artistes similaires

en: Disk Subtitle
fr_FR: Sous-titres du disque

en: Overwrite tags of sub songs
fr_FR: Ecraser les balises de sous chansons

en: Add tags to sub songs
fr_FR: Ajouter des balises à des sous chansons

en: Place Formed
fr_FR: Lieu de formation

en: Year Formed
fr_FR: Année de formation

en: Overwrite tags of sub albums and sub songs
fr_FR: Ecraser les balises de sous albums et sous chansons

en: Add tags to sub albums and sub songs
fr_FR: Ajouter des balises aux sous albums et sous chansons

en: Authentication Required
fr_FR: Authentification requise

note: HINT: Catalog Name
en: Settings for Catalog: %s
fr_FR: Paramètre pour catalogue: %s

en: Save Catalog Settings
fr_FR: Sauver les paramètres du catalogue

en: Base Playlist
fr_FR: Base de playlist

en: Cooldown Time
fr_FR: Temps avant de pouvoir rejouer une piste

en: Make Default
fr_FR: Rendre par défaut

en: Edit Catalog Filter
fr_FR: Éditer le filtre de catalogues

en: Edit Filter
fr_FR: Éditer le filtre

en: External Link
fr_FR: Lien externe

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: Collaborate
fr_FR: Collaborer

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Feed
fr_FR: Flux

en: Language
fr_FR: Langage

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Item Limit (0 = unlimited)
fr_FR: Limite d'objet (0 = illimité)

en: Edit Existing Shoutbox Post
fr_FR: Modifier la publication SHOUTbox existante

note: HINT: %1 Client link, %2 Object link
en: Created by: %1$s for %2$s
fr_FR: Créée par: "%1$s" pour "%2$s"

en: Comment:
fr_FR: Commentaire:

en: Track
fr_FR: Piste

en: Composer
fr_FR: Compositeur

en: More Metadata
fr_FR: Plus de métadonnées

en: Hidden
fr_FR: Caché

en: Re-tag
fr_FR: retag

en: Persistent
fr_FR: persistant

en: Keep Existing
fr_FR: Gardez existant

en: Editing Existing User
fr_FR: Modification de l'utilisateur existant

en: User Properties
fr_FR: Propriétés de l'utilisateur

en: Catalog Filter
fr_FR: Filtres de catalogues

en: Other Options
fr_FR: Autres options

en: Config Preset
fr_FR: Configuration prédéfinie

en: System
fr_FR: Système

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Minimalist
fr_FR: minimaliste

en: Community
fr_FR: communauté

en: Update User
fr_FR: Mettre à jour compte utilisateur

en: Release Date
fr_FR: Date de sortie

en: Export Catalog
fr_FR: Exporter un catalogue

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Browse Ampache...
fr_FR: Parcourir Ampache...

en: Album Artists
fr_FR: Artistes de l'album

en: Broadcasts
fr_FR: Diffusions

en: Podcast Episodes
fr_FR: Épisodes de Podcast

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: Top Rated
fr_FR: Mieux notés

en: Newest
fr_FR: Nouveautés

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Recent
fr_FR: Récent

en: Search Ampache
fr_FR: Recherche dans Ampache

en: Maximum Results
fr_FR: Nombre de résultats maximum

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Permalink
fr_FR: Lien permanent

en: Save as Smart Playlist
fr_FR: Enregistrer en tant que liste de lecture intelligente

en: Save as Playlist
fr_FR: Enregistrer en tant que playlist

en: Art Search
fr_FR: Recherche de jaquette

en: Starting Art Search
fr_FR: Démarrage de la recherche de jaquette

en: Searched
fr_FR: Recherché

en: Artist Art Search
fr_FR: Recherche de l'image de l'artiste

en: Cover Art Search
fr_FR: Recherche de l'image de la pochette

en: Direct URL to Image
fr_FR: URL directe vers l'image

en: Local Image
fr_FR: Image locale

en: Spotify Album Filters
fr_FR: Filtres d'album de Spotify

en: (e.g. '2001', '2001-2005')
fr_FR: (par exemple : '2001', '2001-2005')

en: Search Limit
fr_FR: Limite de recherche

en: Get Art
fr_FR: Envoyer la jaquette

en: Statistical Graphs
fr_FR: Graphiques statistiques

en: Show large
fr_FR: montrer

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: End Date
fr_FR: date de fin

en: Zoom
fr_FR: zoom

en: Month
fr_FR: mois

en: Day
fr_FR: jour

en: Hour
fr_FR: heure

en: Your browser doesn't support this feature.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas cette fonction.

en: Full-Screen not supported by your browser
fr_FR: Le plein écran n'est pas supporté par votre navigateur

en: Media is currently playing, are you sure you want to close?
fr_FR: Un média est en lecture en ce moment, êtes-vous sûr de vouloir fermer?

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Stop
fr_FR: Arrêt

en: Mute
fr_FR: Muet

en: Unmute
fr_FR: Enlever la sourdine

en: Max Volume
fr_FR: Volume maximal

en: Full Screen
fr_FR: Plain écran

en: Restore Screen
fr_FR: Restaurer l'écran

en: Shuffle
fr_FR: Aléatoire

en: Shuffle Off
fr_FR: Non-aléatoire

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Repeat Off
fr_FR: Ne pas répeter

en: Show Album
fr_FR: Afficher l'album

en: Show Lyrics
fr_FR: Afficher paroles

en: Double click to post a new shout
fr_FR: Double-cliquez pour poster un nouveau commentaire

en: My Broadcast
fr_FR: Ma diffusion

en: Add All to playlist
fr_FR: Tout ajouter à la liste de lecture

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Expand/Collapse playlist
fr_FR: Dérouler/masquer la playlist

en: Loop Playlist
fr_FR: Mettre la playlist en boucle

en: Visualizer
fr_FR: Visualiser

en: Visualizer full-screen
fr_FR: Visualiseur plein-écran

en: Unsupported
fr_FR: Non supporté

en: This media is not supported by the player. Is your browser up to date?
fr_FR: Ce média n'est pas supporté par le lecteur. Votre navigateur est-il à jour?

en: Importing a Playlist from a File
fr_FR: Importer une liste de lecture depuis un fichier

en: Import Playlist
fr_FR: Importer une liste de lecture

en: File
fr_FR: Fichier

en: Albums of the Moment
fr_FR: Albums du moment

en: Videos of the Moment
fr_FR: Vidéos du Moment

en: Install Progress
fr_FR: Progression d'installation

en: Step 1 - Create the Ampache database
fr_FR: Etape 1 - Création de la base de données d'Ampache

en: Step 2 - Create configuration files (ampache.cfg.php ...)
fr_FR: Etape 2 - Création des fichiers de configuration (ampache.cfg.php, ...)

en: Step 3 - Set up the initial account
fr_FR: Etape 3 - Création du compte initial

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be redirected to the login page.
fr_FR: Cette étape crée votre compte administrateur. Une fois ce compte créé, vous serez redirigé vers la page d'identification

en: Create Admin Account
fr_FR: Créer un compte administrateur

en: Create Account
fr_FR: Créer un compte

en: Requirements
fr_FR: Prérequis

en: This page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following prerequisites:
fr_FR: Cette page gère l'installation de la base de données d'Ampache et la création du fichier ampache.cfg.php. Avant de continuer, assurez-vous de respecter tous les prérequis :

en: A MySQL server with a username and password that can create/modify databases
fr_FR: Un serveur MySQL avec un utilisateur et mot de passe pouvant créer et modifier les bases de données

note: HINT: %1 and %2 refer to Ampache configuration files
en: Your webserver has read access to the files "%1$s" and "%2%s"
fr_FR: Votre serveur web a l'accès de lecture aux fichiers "%1$s" et "%2$s"

en: Once you have ensured that the above requirements are met please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your Ampache install at a later date simply edit %s
fr_FR: Après avoir vérifié les prérequis précédents, merci de saisir les informations ci-dessous. On ne vous demandera que les informations de configuration indispensables. Si vous désirez modifier par la suite votre configuration, éditez le fichier %s

en: Check
fr_FR: Vérifier

en: "ampache.cfg.php.dist" is readable
fr_FR: "ampache.cfg.php.dist" est lisible

en: This tests whether the configuration template can be read.
fr_FR: Ce test permet de vérifier que le fichier de configuration est bien lisible.

en: "ampache.sql" is readable
fr_FR: "ampache.sql" est lisible

en: This tests whether the file needed to initialize the database structure is available.
fr_FR: Ceci vérifie que le fichier demandé pour initialiser la structure de base de données est disponible.

en: "ampache.cfg.php" is writable
fr_FR: "ampache.cfg.php" est accessible en écriture

en: This tests whether PHP can write to config. This is not strictly necessary, but will help streamline the installation process.
fr_FR: Ce test permet de vérifier si PHP peut modifier le répertoire config. Ce n'est pas obligatoirement nécessaire, mais cela permet d'améliorer le processus d'installation.

en: This step takes the basic config values and generates the config file. If your config/ directory is writable, you can select "write" to have Ampache write the config file directly to the correct location. If you select "download" it will prompt you to download the config file, and you can then manually place the config file in %s.
fr_FR: Cette étape prends les valeurs de configuration de base et génère le fichier de configuration. Si votre dossier config/ est accessible en écriture, vous pouvez sélectionner "écrire" pour qu'Ampache écrive le fichier de configuration à l'emplacement correct. Si vous sélectionnez "télécharger", il vous sera demandé de télécharger le fichier de configuration, et vous pourrez ensuite placer le fichier manuellement dans %s.

en: Various
fr_FR: Divers

en: Web Path
fr_FR: Chemin d'accès web

en: Database Connection
fr_FR: Connexion base de données

en: Database Name
fr_FR: Nom de la base de données

en: MySQL Hostname
fr_FR: Hôte MySQL

en: MySQL Port (optional)
fr_FR: Port MySQL (optionnel)

en: MySQL Username
fr_FR: Utilisateur MySQL

en: MySQL Password
fr_FR: Mot de passe MySQL

en: required
fr_FR: requis

en: Installation Type
fr_FR: Type d'installation

en: Optimize Ampache for your use case. The installer will enable/disable features automatically.
fr_FR: Optimisez Ampache à vos besoins. L'installeur activera/désactivera automatiquement des fonctionnalités.

en: Ampache is configured for personal use with the best features.
fr_FR: Ampache est configuré pour une utilisation personnelle avec les meilleures fonctionnalitées.

en: Only essential features are enabled to simply stream your music from the Web Interface.
fr_FR: Seulement les fonctionnalités essentielles sont activés pour diffuser vos musiques depuis l'interface web avec simplicité.

en: Recommended settings when using Ampache as a frontend for a music community.
fr_FR: Paramètre recommandés lorsqu'Ampache est utilisé comme une interface pour une communauté musicale.

en: Allow Transcoding
fr_FR: Autoriser le transcodage

en: Transcoding allows you to convert music from one encoding to another. Ampache supports on the fly transcoding of any file type based on user, player, IP address or available bandwidth. In order to transcode, Ampache takes advantage of existing binary applications such as ffmpeg. In order for transcoding to work you must first install the supporting applications and ensure that they are executable by the web server.
fr_FR: Le transcodage vous permet de convertir de la musique d'un encodage à un autre. Ampache supporte le transcodage à la volée de n'importe quel type de fichier selon l'utilisateur, le lecteur, l'adresse IP ou le débit disponible. Pour transcoder, Ampache tire profit d'applications binaires tels que FFmpeg. Pour pouvoir transcoder, vous devez au préalable installer ces application de support et vous assurez qu'il soit exécutables par le serveur web.

en: This section applies the default transcoding configuration according to the application you want to use. You may need to customize settings once setup has ended.
fr_FR: Cette section applique la configuration de transcodage par défaut à l'application que vous voulez utiliser. Vous devrez peut-être personnaliser les paramètres lorsque l'installation sera terminée.

en: See wiki page
fr_FR: Voir la page wiki

en: Template Configuration
fr_FR: Modèle de configuration

en: No default transcoding application found. You may need to install a popular application (FFmpeg, avconv ...) or customize transcoding settings manually after installation.
fr_FR: Aucune application de transcodage par défaut trouvée. Vous devrez installer une application populaire (FFmpeg, avconv, ...) ou personnaliser les paramètres de transcodage manuellement après l'installation.

en: Players
fr_FR: joueurs

en: Ampache is more than only a web interface. Several backends are implemented to ensure you can stream your media to any player.
fr_FR: Ampache est bien plus qu'une interface web. Plusieurs architectures ont étés mises en œuvre pour vous permettre de diffuser vos médias vers n'importe quel lecteur.

en: Select each backend to enable. Depending on the backend, you may need to perform additional configuration.
fr_FR: Sélectionnez chaque architecture à activer. Selon l'architecture, vous devrez peut-être réaliser des configurations supplémentaires.

en: File Insight
fr_FR: Détail des fichiers

en: Write
fr_FR: Ecrire

en: rest/.htaccess exists?
fr_FR: rest/.htaccess existe ?

en: rest/.htaccess configured?
fr_FR: rest/.htaccess configuré ?

en: play/.htaccess exists?
fr_FR: play/.htaccess existe ?

en: play/.htaccess configured?
fr_FR: play/.htaccess configuré ?

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: config/ampache.cfg.php exists?
fr_FR: config/ampache.cfg.php existe ?

en: config/ampache.cfg.php configured?
fr_FR: config/ampache.cfg.php configuré ?

en: Recheck Config
fr_FR: Revérifier la configuration

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Create Config
fr_FR: Créer configuration

en: This step creates and inserts the Ampache database, so please provide a MySQL account with database creation rights. This may take some time on slower computers.
fr_FR: Cette étape crée et insère la base de données Ampache, alors merci de fournir un compte MySQL avec des droits de création de base de données. Cela peut prendre du temps sur des ordinateurs lents.

en: Insert Ampache Database
fr_FR: Ajouter la base de données Ampache

en: Desired Database Name
fr_FR: Nom de la base de données

en: MySQL Administrative Username
fr_FR: Nom d'utilisateur administrateur MySQL

en: MySQL Administrative Password
fr_FR: Mot de passe administrateur MySQL

en: Create Database
fr_FR: Créer la base de données

en: Overwrite if Database Already Exists
fr_FR: Écraser si la base de données existe déjà

en: Create Tables
fr_FR: Créer les tables

en: Create Database User
fr_FR: Créer l'utilisateur de la base

en: Ampache Database Username
fr_FR: Nom d'utilisateur de base de données Ampache

en: Ampache Database User Password
fr_FR: Mot de passe de l'utilisateur de base de données Ampache

en: Insert Database
fr_FR: Ajouter la base de données

en: Choose Installation Language
fr_FR: Sélectionnez la langue d'installation

en: Start Configuration
fr_FR: Commencer configuration

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Send E-mail
fr_FR: Envoyer e-mail

en: Label Edit
fr_FR: Modifier label

en: Edit Label
fr_FR: Modifier le label

en: Create Label
fr_FR: Créer un label

en: No label found
fr_FR: Aucun label trouvé

en: Stream
fr_FR: Flux

en: Live Stream Edit
fr_FR: Modifier flux en direct

en: Manage
fr_FR: Gérer

en: No live stream found
fr_FR: Aucune station trouvée

en: Add Localplay Instance
fr_FR: Ajouter une instance Localplay

en: Add Instance
fr_FR: Ajouter une instance

en: Decrease Volume
fr_FR: Réduire le volume

en: Increase Volume
fr_FR: Augmenter le volume

en: Edit Localplay Instance
fr_FR: Éditer l'instance Localplay

en: Update Instance
fr_FR: Mettre à jour l'instance

en: Show Localplay Instances
fr_FR: Afficher les instances Localplay

en: Edit Instance
fr_FR: Éditer l'instance

en: Localplay Control
fr_FR: Paramétrage des Localplay

en: Remember Me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Lost Password
fr_FR: Mot de passe oublié

en: Ampache places cookies on your computer to help make this website better.
fr_FR: Ampache installe des cookies sur votre ordinateur pour aider à rendre ce site web meilleur.

en: Cookies are used for core site functionality and are not used for tracking or analytics.
fr_FR: Les cookies sont utilisés pour les fonctions indispensables du site et ne sont pas utilisés pour le suivi ou les statistiques.

en: By logging in you agree to the use of cookies while using this site.
fr_FR: En vous connectant vous acceptez l'utilisation des cookies pendant votre navigation sur le site.

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: No lyrics found.
fr_FR: Aucune parole trouvée

en: Show more
fr_FR: Montrer plus

en: Mail to
fr_FR: Envoyer à

en: Mail Everyone
fr_FR: Envoyer un email à tout le monde

en: Mail Users
fr_FR: Email utilisateurs

en: Mail Admins
fr_FR: Envoyer un email aux administrateurs

en: Mail Inactive Users
fr_FR: Envoyer un email aux utilisateurs inactifs

en: Inactive Users
fr_FR: Utilisateurs inactifs

en: From
fr_FR: De

en: Self
fr_FR: Soi

en: Yourself
fr_FR: Moi même

en: Gather All Art
fr_FR: Collecter les jacquettes

en: Update All File Tags
fr_FR: Mettre à jour toutes les étiquettes du fichier

en: Show Disabled Songs
fr_FR: Afficher les chansons désactivées

en: Add to All
fr_FR: Ajouter à tous

en: Verify All
fr_FR: Vérifier tous les catalogues

en: Clean All
fr_FR: Nettoyer tous les catalogues

en: Update All
fr_FR: Tout mettre à jour

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous certain ?

en: Add new files from:
fr_FR: Ajouter de nouveaux fichiers depuis:

en: No democratic found
fr_FR: Aucune démocratique trouvé

en: Number of Users
fr_FR: Nombre d'utilisateurs

en: Number of Catalogs
fr_FR: Nombre de catalogues

en: Filter name
fr_FR: Nom de filtre

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Create License
fr_FR: Créer une licence

en: No licenses found
fr_FR: Pas de licence trouvée

en: Object
fr_FR: Objet

en: Sticky
fr_FR: Epinglé

en: Date Added
fr_FR: Date d'ajout

en: Trending
fr_FR: Tendance

en: No missing albums found
fr_FR: Aucun album manquant trouvé

en: Missing Artists
fr_FR: Artistes manquants

en: No missing artists found
fr_FR: Aucun artiste manquant trouvé

en: Sort Tracks by Artist, Album, Song
fr_FR: Trier les pistes par artiste, album, titre

en: Remove Duplicates
fr_FR: Supprimer les doublons

en: Share playlist
fr_FR: Partager la playlist

en: Playlist Edit
fr_FR: Modifier liste de lecture

en: Do you really want to delete this Playlist?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste de lecture?

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Reorder
fr_FR: Réorganiser

en: Playlist Name
fr_FR: Nom de la liste de lecture

en: Last Update
fr_FR: Dernière mise à jour

note: HINT: Number of items in a playlist
en: # Items
fr_FR: # objets

en: No playlist found
fr_FR: Aucune liste de lecture trouvée

en: Web Player
fr_FR: Lecteur web

en: Installed Version
fr_FR: Version installée

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Upgrade
fr_FR: Mettre à jour

en: Fav.
fr_FR: Favori

en: Waveform
fr_FR: Forme d'onde

en: Link
fr_FR: Lien

en: Podcast Episode Edit
fr_FR: Modifier épisode de podcast

en: Publication Date
fr_FR: Date de publication

en: Length
fr_FR: Durée

en: Size
fr_FR: Taille

en: Bitrate
fr_FR: Débit

en: Channels
fr_FR: Canaux

en: Sync
fr_FR: Synchroniser

en: No podcast episode found
fr_FR: Aucun épisode de Podcast trouvé.

en: Podcast Edit
fr_FR: Modifier podcast

en: Edit Podcast
fr_FR: Éditer le podcast.

en: No podcast found
fr_FR: Aucun podcast trouvé.

en: Apply to All
fr_FR: Appliquer à tous

en: Access Level
fr_FR: Niveau d'accès

note: HINT: Username FullName
en: Editing %s Preferences
fr_FR: Modification des préférences %s

en: Update Preferences
fr_FR: Mise à jour des préférences

en: Sent by
fr_FR: envoyée par

en: Reply
fr_FR: répondre

en: Compose
fr_FR: composer

en: Compose a New Message
fr_FR: Composer un nouveau message

en: Mark as Read
fr_FR: Marquer comme lu

en: Mark as Unread
fr_FR: Marquer comme non-lu

en: Sender
fr_FR: expéditeur

en: No message found
fr_FR: Aucun message trouvé

en: Queries:
fr_FR: Requêtes:

en: Cache Hits:
fr_FR: Consultations de cache:

en: Load Time:
fr_FR: Temps de chargement:

en: Play Random Selection
fr_FR: Jouer aléatoirement une sélection

en: %d hour | %d hours
fr_FR[0]: %d heure
fr_FR[1]: %d heures
fr_FR[2]: %d heures

en: Size Limit
fr_FR: Limite de Taille

en: Enqueue
fr_FR: Queue de lecture

en: Last Played
fr_FR: Dernièrement joués

en: %d second ago | %d seconds ago
fr_FR[0]: il y a %d seconde
fr_FR[1]: il y a %d secondes
fr_FR[2]: il y a %d secondes

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr_FR[0]: il y a %d minute
fr_FR[1]: il y a %d minutes
fr_FR[2]: il y a %d minutes

en: %d hour ago | %d hours ago
fr_FR[0]: il y a %d heure
fr_FR[1]: il y a %d heures
fr_FR[2]: il y a %d heures

en: %d day ago | %d days ago
fr_FR[0]: il y a %d jour
fr_FR[1]: il y a %d jours
fr_FR[2]: il y a %d jours

en: %d week ago | %d weeks ago
fr_FR[0]: il y a %d semaine
fr_FR[1]: il y a %d semaines
fr_FR[2]: il y a %d semaines

en: %d month ago | %d months ago
fr_FR[0]: il y a %d mois
fr_FR[1]: il y a %d mois
fr_FR[2]: il y a %d mois

en: %d year ago | %d years ago
fr_FR[0]: il y a %d an
fr_FR[1]: il y a %d ans
fr_FR[2]: il y a %d ans

en: %d decade ago | %d decades ago
fr_FR[0]: il y a %d décennie
fr_FR[1]: il y a %d décennies
fr_FR[2]: il y a %d décennies

en: No recently played items found
fr_FR: Aucun objet joué récemment n'a été trouvé

en: Recently Skipped
fr_FR: Récemment ignoré

en: No similar artist found
fr_FR: Aucun artiste similaire trouvé

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Return to Login Page
fr_FR: Retourner à la page d'identification

en: Please wait for an administrator to activate your account
fr_FR: Merci d'attendre qu'un administrateur active votre compte

en: An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
fr_FR: Une clé d'activation a été envoyé à l'addresse e-mail que vous avez fournis. Merci de vérifier votre e-mail pour plus d'information

en: Your account has been created
fr_FR: Votre compte est maintenant créé.

en: Rules
fr_FR: Règles

en: Match
fr_FR: Correspond

en: all rules
fr_FR: toutes les règles

en: any rule
fr_FR: n'importe quelle règle

en: Add Another Rule
fr_FR: Ajouter une autre règle

en: Anywhere
fr_FR: N'importe où

en: Add Smart Playlist
fr_FR: Ajouter liste de lecture intelligente

en: Item Limit
fr_FR: Limite d'objet

en: No smart playlist found
fr_FR: Aucune liste de lecture intelligente trouvée

en: Smart Playlist Edit
fr_FR: Modifier liste de lecture intelligente

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les changements

en: Object Type
fr_FR: Type d'Objet

en: Creation Date
fr_FR: Date de création

en: Last Visit
fr_FR: Dernière visite

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Public URL
fr_FR: URL publique

en: Shared by
fr_FR: partagé par

en: Skipped
fr_FR: Ignoré

en: No song found
fr_FR: Aucun titre trouvé

en: License
fr_FR: Licence

en: Do you really want to delete this Tag?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette étiquette?

en: No Genre
fr_FR: Pas de genre

en: Not Enough Data
fr_FR: Pas assez de données

en: Ampache -- Config Debug Page
fr_FR: Ampache - Page de débogage de la configuration

en: Ampache Configuration Parse Error
fr_FR: Erreur d'analyse de la configuration Ampache

note: HINT: ampache config file path
en: You may have reached this page because your %s configuration file was not parsable
fr_FR: Vous pouvez avoir atteint cette page parce votre %s fichier de configuration n'a pas pu être analysé

en: Please visit the wiki for help
fr_FR: Merci de visiter le wiki pour de l'aide

en: You may have reached this page because a configuration error has occurred. Debug information is below.
fr_FR: Vous pouvez avoir atteint cette page parce qu'une erreur de configuration s'est produit. Des information de debogage sont plus bas.

en: Web Installation
fr_FR: Installation Web

en: PHP version
fr_FR: Version de PHP

en: This tests whether you are running at least the minimum version of PHP required by Ampache.
fr_FR: Cela teste si vous utilisez une version de PHP connue pour être compatible avec Ampache

en: Dependencies
fr_FR: Dépendances

en: This tests whether Ampache dependencies are installed.
fr_FR: Ce test vérifie que les dépendances Ampache sont installées.

en: PHP hash extension
fr_FR: Extension PHP hash

en: This tests whether you have the hash extension enabled. This extension is required by Ampache.
fr_FR: Cela teste si vous avez l'extension hash chargée pour PHP. Ceci est un prérequis pour qu'Ampache puisse fonctionner

en: This tests whether the hash extension supports SHA256. This algorithm is required by Ampache.
fr_FR: Cela teste si vous avez l'extension SHA256 chargée pour PHP. Ceci est un prérequis pour qu'Ampache puisse fonctionner

en: PHP PDO extension
fr_FR: Extension PHP PDO

en: This tests whether you have the PDO extension enabled. This extension is required by Ampache.
fr_FR: Cela teste si vous avez l'extension PDO chargée pour PHP. Ceci est un prérequis pour qu'Ampache puisse fonctionner

en: This tests whether the MySQL driver for PDO is enabled. This driver is required by Ampache.
fr_FR: Cela teste si vous avez l'extension MySQL pour PDO chargée pour PHP. Ceci est un prérequis pour qu'Ampache puisse fonctionner

en: PHP session extension
fr_FR: Support des sessions PHP

en: This tests whether you have the session extension enabled. This extension is required by Ampache.
fr_FR: Cela teste que le support de session PHP est activé. Les sessions sont indispensables au bon fonctionnement d'Ampache

en: PHP iconv extension
fr_FR: Extension PHP iconv

en: This tests whether you have the iconv extension enabled. This extension is required by Ampache.
fr_FR: Cela teste si vous avez l'extension iconv chargée pour PHP. Ceci est un prérequis pour qu'Ampache puisse fonctionner.

en: PHP JSON extension
fr_FR: Extension PHP JSON

en: This tests whether you have the JSON extension enabled. This extension is required by Ampache.
fr_FR: Cela teste si vous avez l'extension JSON chargée pour PHP. Ceci est un prérequis pour qu'Ampache puisse fonctionner

en: This tests whether you have the intl extension enabled. This extension is required by Ampache.
fr_FR: Cela teste si vous avez l'extension intl chargée pour PHP. Ceci est un prérequis pour qu'Ampache puisse fonctionner.

en: PHP cURL extension
fr_FR: Extension PHP cURL

en: This tests whether you have the cURL extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
fr_FR: Ceci vérifie que vous avez l'extension cURL d'activé. Ce n'est pas strictement nécessaire, mais peut conduire à une meilleure expérience.

en: PHP zlib extension
fr_FR: Extension PHP zlib

en: This tests whether you have the zlib extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience (zip download).
fr_FR: Cela teste si vous avez l'extension zlib activée. Ce n'est pas strictement nécessaire, mais peut conduire à une meilleure expérience (téléchargement du fichier zip).

en: PHP SimpleXML extension
fr_FR: Extension PHP SimpleXML

en: This tests whether you have the SimpleXML extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
fr_FR: Ceci vérifie que vous avez l'extension SimpleXML d'activé. Ce n'est pas strictement nécessaire, mais peut conduire à une meilleure expérience.

en: PHP GD extension
fr_FR: Extension PHP GD

en: This tests whether you have the GD extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
fr_FR: Ceci vérifie que vous avez l'extension GD activée. Ce n'est pas strictement nécessaire, mais peut donner de meilleurs résultats.

en: PHP memory limit override
fr_FR: Surcharge PHP de la limite mémoire

en: This tests whether Ampache can override the memory limit. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
fr_FR: Cela permet de tester si Ampache peut remplacer la limite de mémoire. Ce n'est pas strictement nécessaire, mais peut conduire à une meilleure expérience.

en: PHP execution time override
fr_FR: Surcharge du temps d'exécution PHP

en: This tests whether Ampache can override the limit on maximum execution time. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
fr_FR: Cela teste si Ampache peut remplacer la limite de temps d'exécution maximale. Ce n'est pas strictement nécessaire, mais peut conduire à une meilleure expérience.

en: PHP max upload size
fr_FR: Taille d'upload max PHP

en: This tests whether Ampache can upload medium files (>= 20M). This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
fr_FR: Cela teste si Ampache peut uploader des fichiers de taille moyenne (> = 20M). Ce n'est pas strictement nécessaire, mais peut conduire à une meilleure expérience.

en: PHP integer size
fr_FR: Taile d'entier PHP

en: This tests whether Ampache can manage large files (> 2GB). This is not strictly necessary, but may result in a better experience. This generally requires a 64-bit operating system.
fr_FR: Ceci vérifie que Ampache peut gérer de gros fichiers (> 2GO). Ce n'est pas strictement nécessaire, mais peut conduire à de meilleures performances. Généralement, cela nécessite un système d'exploitation 64bits.

note: HINT: Shows mbstring.func_overload
en: This tests whether PHP %s is set as it may break the ID3 tag support. This is not strictly necessary, but enabling Ampache ID3 tag write support (disabled by default) along with mbstring.func_overload may result in irreversible corruption of your music files.
fr_FR: Ceci vérifie que PHP %s est défini car il peut casser le support des tags ID3. Ce n'est pas strictement nécessaire, mais activer le support d'Ampache à écrire des tags ID3 (désactivé par défaut) ansi que mbstring.func_overload peut résulter à la corruption irréversible de vos fichiers de musique.

en: Configuration file readability
fr_FR: Lisibilité du fichier de configuration

en: This test attempts to read config/ampache.cfg.php. If this fails the file is either not in the correct location, or not readable.
fr_FR: Ce test tente de lire config/ampache.cfg.php. Si cela échoue, le fichier n'est pas à l'emplacement correct ou est illisible.

en: If you are installing Ampache for the first time you can ignore this warning and proceed to the installer.
fr_FR: Si vous installez Ampache pour la première fois vous pouvez ignorer cet avertissement et continuer vers l'installateur.

en: Configuration file validity
fr_FR: Validité du fichier de configuration

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that Ampache is able to completely parse your config file.
fr_FR: Ce test s'assure que vous avez bien défini toutes les variables de configuration requises et qu'Ampache est capable d'analyser complètement votre fichier de configuration.

en: This attempts to connect to your database using the values read from your configuration file.
fr_FR: Ceci teste la connexion à votre base de données en utilisant les valeurs de votre fichier de configuration.

en: Database tables
fr_FR: Tables de base de données

en: This checks a few key tables to make sure that the Ampache database exists, and the user has access to the database
fr_FR: Ceci vérifie quelques tables clés pour être sûr que la base de données Ampache existe, et que l'utilisateur a accès à cette base de données

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
fr_FR: Ce test s'assure que la variable web_path est correctement définie ainsi que la page d'index est disponible. Si la case n'est pas cochée cela signifie que la variable est incorrecte.

en: Update from tags complete
fr_FR: Mise à jour depuis des étiquettes terminée

en: Registration Validation
fr_FR: Validation d'inscription

en: User Activated
fr_FR: Utilisateur activé

en: This User ID is activated and can be used
fr_FR: Cet utilisateur est activé et peut être utilisé

en: Validation Failed
fr_FR: La validation a échoué

en: The validation key used isn't correct
fr_FR: La clé de validation utilisée est incorrecte

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Display Name
fr_FR: Affichage du nom

en: Send private message
fr_FR: Envoyer un message privé

en: Member Since
fr_FR: Membre depuis

en: Last Seen
fr_FR: Vu dernièrement

en: Activity
fr_FR: Activité

en: User is Online Now
fr_FR: Utilisateur en ligne

en: User is Offline Now
fr_FR: Utilisateur hors ligne

en: Following
fr_FR: Abonnements

en: Followers
fr_FR: Abonnés

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: Active Playlist
fr_FR: Liste de lecture active

en: User Agreement
fr_FR: Accord de l'utilisateur

en: Required fields
fr_FR: Champs requis

en: I Accept
fr_FR: J'accepte

en: Registration Date
fr_FR: Date d'inscription

en: Last IP
fr_FR: Dernière IP

en: Online
fr_FR: En ligne

en: Verify Catalog
fr_FR: Vérifier le catalogue

note: HINT: Catalog Name
en: Updating the %s Catalog
fr_FR: Mise à jour du catalogue %s

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Video Edit
fr_FR: Modifier vidéo

en: Resolution
fr_FR: Résolution

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Audio Bitrate
fr_FR: Bitrate audio

en: Video Bitrate
fr_FR: Bitrate vidéo

en: Frame Rate
fr_FR: Image par seconde

en: Last Updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Video Information
fr_FR: Informations sur la vidéo

en: No video found
fr_FR: Aucune vidéo trouvée

en: Songs Played
fr_FR: Pistes jouées

en: Minutes Played
fr_FR: Minutes jouées

en: Ratings
fr_FR: Vote

en: Show Catalogs
fr_FR: Afficher les catalogues

en: Show Catalog Filters
fr_FR: Voir les filtres de catalogues

en: Manage Licenses
fr_FR: Gérer les licences

en: Browse Users
fr_FR: Parcourir les utilsateurs

en: Browse Uploads
fr_FR: Parcourir les envois

en: Manage Shoutbox
fr_FR: Gérer la zone de commentaires

en: Clear Now Playing
fr_FR: Effacer lecture en cours

en: Add ACL
fr_FR: Ajouter ACL

en: Show ACL(s)
fr_FR: Afficher les ACL

en: Localplay Controllers
fr_FR: Contrôle pour la lecture locale

en: Catalog Types
fr_FR: Types de catalogue.

en: Manage Plugins
fr_FR: Gérer les plugins

en: Expand/Collapse
fr_FR: Développer / Réduire

en: Uploads
fr_FR: Envois

en: Smart Playlists
fr_FR: Listes de lecture intelligentes

en: Smartlists
fr_FR: Listes intelligente

en: Wanted
fr_FR: Demandé

en: Shares
fr_FR: Partages

en: Log out
fr_FR: Se déconnecter

en: Admin Disabled
fr_FR: Admin désactivé

en: Show Instances
fr_FR: Afficher les instances

en: Show Playlist
fr_FR: Afficher liste de lecture

en: Active Instance
fr_FR: Instances actives

en: Localplay Disabled
fr_FR: Lecture locale désactivée

en: Allow Localplay Set to False
fr_FR: Autoriser Localplay mis à faux

en: Localplay Controller Not Defined
fr_FR: Contrôleur du mode de Localplay non défini

en: Account
fr_FR: Compte

en: Help
fr_FR: Aide

en: Ampache Wiki
fr_FR: Wiki Ampache

en: API Documentation
fr_FR: Documentation de l'API

en: Cookie Information
fr_FR: Information sur les cookies

en: You may have reached this page because Ampache was unable to load the required dependencies
fr_FR: Vous avez pu avoir atteint cette page parce qu'Ampache n'a pas pu charger les dépendances requises

en: No Catalog configured yet. To start streaming your media, you now need to %1$s add a Catalog %2$s
fr_FR: Pas de catalogue configuré. Pour commencer à diffuser vos fichiers, vous devez %1$s ajouter un catalogue %2$s

en: Added to playlist
fr_FR: Ajouté à la playlist

en: Received an empty UPnP request
fr_FR: Une requête UPnP vide a été reçue

en: root
fr_FR: racine

en: The next song has started
fr_FR: La chanson suivante a démarrée

en: The next song failed to start
fr_FR: La chanson suivante a échouée de commencer

note: HINT: File
en: Unknown %s
fr_FR: %s inconnu

en: Add New
fr_FR: Ajouter

note: HINT: Requested object string/id/type ("album", "myusername", "some song title", 1298376)
en: Not Found: %s
fr_FR: Non trouvé: %s

en: View License
fr_FR: Voir la licence

en: Song Edit
fr_FR: Modifier chanson

en: Links
fr_FR: Liens

en: Song Language
fr_FR: Langue du titre

en: Song MBID
fr_FR: MBID de la piste

en: Album MBID
fr_FR: MBID de l'album

en: Artist MBID
fr_FR: MBID de l'artiste

en: ReplayGain Track Gain
fr_FR: ReplayGain Gain de la piste

en: ReplayGain Album Gain
fr_FR: ReplayGain album Gain

en: Lyrics
fr_FR: Paroles

en: Licensing
fr_FR: Licences

en: Song Information
fr_FR: Information du titre

en: %s - Update
fr_FR: %s - Mise à jour

en: Ampache :: For the Love of Music - Installation
fr_FR: Ampache :: Pour l'Amour de la Musique - Installation

en: This page handles all database updates to Ampache starting with %1$s. Your current version is %2$s with database version %3$s
fr_FR: Cette page traite toutes les mises à jour de base de données pour Ampache commençant par %1$s. Votre version actuelle est %2$s avec une base de données version %3$s

en: Unable to open `%s` for writing
fr_FR: Impossible d'ouvrir `%s` en écriture

en: Unable to write to `%s`
fr_FR: Impossible d'écrire dans `%s`

en: Art files written: %d
fr_FR: Fichiers graphiques sauvegardés: %d

en: Missing mandatory parameter
fr_FR: Paramètre obligatoire manquant

note: HINT: Requested object string/id/type ("album", "myusername", "some song title", 1298376)
en: Bad Request: %s
fr_FR: Demande incorrecte: %s

note: HINT: Access level, eg 75, 100
en: Require: %s
fr_FR: Nécessite : %s

en: Access Control not Enabled
fr_FR: Contrôle d'accès pas activé

en: Session Expired
fr_FR: Session expirée

en: Unauthorized access attempt to API - ACL Error
fr_FR: Erreur accès : Accès non autorisé à l'API

en: Invalid Request
fr_FR: Demande non valide

en: Wrong object type
fr_FR: Type d'objet incorrect

en: Media Object Invalid or Not Specified
fr_FR: Objet média invalide ou non spécifié

en: Login Failed: version too old
fr_FR: Échec d'authentification : version trop ancienne.

en: Login Failed: timestamp out of range
fr_FR: Échec d'authentification : horodatage hors limite.

en: Error Invalid Handshake -
fr_FR: Erreur : handshake invalide

en: Invalid Username/Password
fr_FR: Nom d'utilisateur / Mot de passe incorrect

en: Access denied to this playlist.
fr_FR: Accès refusé à cette playlist.

en: Wrong library item type.
fr_FR: Mauvais type d'élément de bibliothèque.

en: Library item not found.
fr_FR: Élément de bibliothèque introuvable

en: Incorrect catalog task
fr_FR: Tâche de catalogage incorrecte

en: The requested item was not found
fr_FR: L'élément demandé est introuvable

en: Access Denied: delete from disk is not enabled.
fr_FR: Accès refusé : la suppression n'est pas activée

en: Incorrect file task
fr_FR: Tâche de fichier incorrecte

en: File not found
fr_FR: Fichier non trouvé

en: Catalog not found
fr_FR: Catalogue introuvable

en: The requested catalog was not found
fr_FR: Le catalogue demandé est introuvable

en: Invalid request
fr_FR: Requête invalide

en: Access Denied: Rating features are not enabled.
fr_FR: Accès refusé : la fonctionnalité de notes n'est pas activée

en: Incorrect object type
fr_FR: Type d'objet incorrect

en: Wrong library item type
fr_FR: Mauvaise type d'élément dans la bibliothéque

en: Library item not found
fr_FR: Élément de bibliothèque non trouvé

en: Access Denied: social features are not enabled.
fr_FR: Accès refusé : les fonctionnalités sociale ne sont pas activées

en: Access Denied: allow_video is not enabled.
fr_FR: Accès refusé : allow_video n'est pas activé.

en: Access Denied: podcast features are not enabled.
fr_FR: Accès refusé : les fonctionnalités de podcast ne sont pas activées

en: Access Denied: sharing features are not enabled.
fr_FR: Accès refusé : les fonctionnalités de partage ne sont pas activées

en: Login failed, API version is too old
fr_FR: Connexion échouée, la version de l'API est trop ancienne

en: Login Failed, timestamp is out of range
fr_FR: Échec de connexion, l'horodatage est mauvais

en: Received Invalid Handshake
fr_FR: Réception d'une négociation non valide

en: Login failed, timestamp is out of range
fr_FR: Connexion échouée, l'horodatage est dépassé.

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Incorrect username or password
fr_FR: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect

en: Access Denied: licensing features are not enabled.
fr_FR: Accès refusé : les fonctionnalités de licence ne sont pas activées

en: Error Unable to connect to localplay controller
fr_FR: Erreur : Impossible de se connecter au contrôleur local de lecture

en: Access denied to this playlist
fr_FR: Accès refusé à cette playlist

en: Can't add a duplicate item when check is enabled
fr_FR: Impossible d'ajouter un élément dupliqué quand c'est sélectionné

en: Nothing was changed
fr_FR: Aucune modificatio

en: Song not found in playlist
fr_FR: Piste introuvable dans la playlist

en: Bad Request
fr_FR: Demande incorrecte

note: HINT: Requested object string/id/type ("album", "myusername", "some song title", 1298376)
en: Ratings must be between [0-5].
fr_FR: Les notes doivent être entre 0 et 5.

en: User_id not found
fr_FR: User_id introuvable

en: Invalid input options
fr_FR: Les options saisies sont invalides

en: Failed to sync episodes for podcast:
fr_FR: Échec lors de la synchronisation des épisodes pour le podcast :

en: Enable: video
fr_FR: Activer: vidéo

en: Not Found
fr_FR: Non trouvé

en: Enable: delete_from_disk
fr_FR: Activation : delete_from_disk

en: Enable: podcast
fr_FR: Activation : podcast

en: Enable: ratings
fr_FR: Activation : notation

en: Enable: sociable
fr_FR: Activation : réseaux sociaux

en: Enable: share
fr_FR: Activation : partage

en: Enable: live_stream
fr_FR: Activation : live_stream

en: Enable: label
fr_FR: Activation : étiquettes

en: Enable: licensing
fr_FR: Activation : licence

en: Unable to connect to localplay controller
fr_FR: Impossible de se connecter au contrôleur localplay.

en: Require: 100
fr_FR: Nécessite : 100

en: Require: 75
fr_FR: Nécessite : 75

en: Depreciated
fr_FR: Obsolète

en: Access denied
fr_FR: Accès refusé

en: Ampache XSPF Playlist
fr_FR: Playlist XSPF de Ampache

en: IP Address version mismatch
fr_FR: Version d'adresse IP incohérente

en: An Invalid IPv4 / IPv6 Address was entered
fr_FR: Une adresse IPv4 / IPv6 invalide a été saisie

en: Duplicate ACL entry defined
fr_FR: Entrée ACL définie en double

en: No Problem
fr_FR: Aucun problème

en: Your new Access Control List(s) have been created
fr_FR: Votre nouvelle liste(s) de contrôle d'accès a été créé

en: Your Access List entry has been removed
fr_FR: Votre entrée de la liste d'accès a été supprimée

en: Are You Sure?
fr_FR: Êtes-vous certain ?

en: Your Access Control List has been updated
fr_FR: Votre liste de contrôle d'accès a été mise à jour

en: Please select a Catalog type
fr_FR: Veuillez sélectionner un type de catalogue

en: Please enter a Catalog name
fr_FR: Veuillez saisir un nom de catalogue

en: The Catalog creation process has started
fr_FR: Le processus de création du catalogue a commencé

en: Catalog update process has started
fr_FR: La mise à jour du catalogue a commencé

en: The Catalog cleaning process has started
fr_FR: Le processus de nettoyage du catalogue a commencé

en: All Now Playing data has been cleared
fr_FR: Toutes les données des lectures en cours ont été effacées

en: Catalog statistics have been cleared
fr_FR: Les statistiques du catalogue ont été effacées

en: The Catalog has been deleted
fr_FR: Le catalogue a été supprimé

en: There Was a Problem
fr_FR: Il y a eu un problème

en: Song has been enabled | Songs have been enabled
fr_FR[0]: La chanson a été activée
fr_FR[1]: Les chansons ont été activées
fr_FR[2]: Les chansons ont été activées

en: You didn't select any disabled Songs
fr_FR: Vous n'avez sélectionné aucune chanson désactivée

en: Finished Processing Disabled Songs
fr_FR: Terminé de traiter les chansons désactivées

en: The Catalog art search has started
fr_FR: La recherche des images pour le catalogue a commencé

en: This will permanently delete your Catalog
fr_FR: Ceci supprimera définitivement votre catalogue

en: The Catalog has been updated
fr_FR: Le catalogue a été mis à jour

en: The subdirectory update has started
fr_FR: La mise à jour du sous-dossier a commencé

en: A filter name is required
fr_FR: Un nom de filtre est requis

en: That filter name already exists
fr_FR: Ce nom de filtre existe déjà

en: The new filter was not created
fr_FR: Le nouveau filtre n'as pas été créé

en: New Filter Added
fr_FR: Nouveau filtre ajouté

en: %1$s has been created
fr_FR: %1$sa été créé

note: HINT: Username (Short Name)
en: %s has been deleted
fr_FR: %sa été supprimé

note: HINT: The name of the catalog filter
en: This will permanently delete the catalog filter "%s"
fr_FR: Ceci supprimera définitivement le filtre de catalogue "%s"

en: Users will be reset to the DEFAULT filter.
fr_FR: Les utilisateurs seront reset sur le filtre DEFAULT.

en: The filter was not modified
fr_FR: Le filtre n'as pas été modifié

en: Filter Updated
fr_FR: Filtre mis à jour

en: %1$s has been updated
fr_FR: %1$s a été mis à jour

en: The License has been deleted
fr_FR: La licence a été supprimée

en: The License has been updated
fr_FR: La licence a été mise à jour

en: A new License has been created
fr_FR: Une nouvelle licence a été créée

en: Your e-mail has been sent
fr_FR: Votre e-mail a été envoyé

en: Your e-mail has not been sent
fr_FR: Votre e-mail n'a pas été envoyé

en: This will disable the Catalog module
fr_FR: Le module Catalog sera désactivé

en: This will disable the Localplay module
fr_FR: Le module Localplay sera désactivé

en: This will disable the Plugin and remove your settings
fr_FR: Cela va désactiver le plugin et supprimer vos paramètres

en: Failed to enable the Catalog module
fr_FR: L'activation du module Catalog a échoué

en: The Module has been enabled
fr_FR: Le module a été activé

en: Failed to enable the Localplay module
fr_FR: L'activation du module Localplay a échoué

en: Localplay has been enabled
fr_FR: La Lecture locale a été activée

en: Unable to install this Plugin
fr_FR: Impossible d'installer ce plugin

en: The Plugin has been enabled
fr_FR: Le plugin a été activé

en: Unable to disable the Catalog module.
fr_FR: Impossible de désactiver le module Catalogue.

en: The Module has been disabled
fr_FR: Le module a été désactivé

en: The Plugin has been disabled
fr_FR: Le plugin a été désactivé

en: The Plugin has been upgraded
fr_FR: La plugin a été mis-à-jour

en: Shoutbox post has been deleted
fr_FR: Le commentaire a été supprimé

en: Shoutbox post has been updated
fr_FR: Le commentaire a été mis à jour

en: Your cache has been cleared successfully
fr_FR: Votre cache a été effacé avec succès

en: Your database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
fr_FR: Votre base de données et ses tables ont été mises à jour pour les faire correspondre au jeux de caractères sélectionnés

en: Your Passwords don't match
fr_FR: Votre mot de passe ne correspond pas

en: A Username is required
fr_FR: Un nom d'utilisateur est requis

en: That Username already exists
fr_FR: Cet utilisateur existe déjà

en: You entered an invalid e-mail address
fr_FR: Vous avez entré une adresse mail invalide

en: The new User was not created
fr_FR: Le nouvel utilisateur n'a pas été créé

en: New User Added
fr_FR: Nouvel utilisateur ajouté

note: HINT: %1 Username, %2 Access (Guest, User, Admin)
en: %1$s has been created with an access level of %2$s
fr_FR: %1$s a été créé avec un niveau d'accès de %2$s

en: You need at least one active Administrator account
fr_FR: Vous avez besoin d'au moins un compte administrateur actif

en: %s has been disabled
fr_FR: %s a été désactivé

en: %s has been enabled
fr_FR: %s a été activé

en: API key has been deleted
fr_FR: La clef API a été supprimée

en: Avatar has been deleted
fr_FR: L'avatar a été supprimé

en: Token has been deleted
fr_FR: Le token a été supprimé

note: HINT: User Fullname
en: This will disable the user "%s"
fr_FR: Cela désactivera l'utilisateur "%s"

note: HINT: User Fullname
en: This will enable the user "%s"
fr_FR: Cela activera l'utilisateur "%s"

en: A new user API Key has been generated
fr_FR: Une nouvelle clé API utilisateur a été générée

en: A new user token has been generated
fr_FR: Un nouveau token utilisateur a été généré

note: HINT: User Fullname
en: This will permanently delete the user "%s"
fr_FR: Cela effacera définitivement l'utilisateur "%s"

en: This Token will be deleted
fr_FR: Ce token sera supprimé

en: This Avatar will be deleted
fr_FR: Cet Avatar sera supprimé

en: This will replace your existing API key
fr_FR: Ceci remplacera votre clé API existante

en: This will replace your existing token. Links with the old token might not work properly
fr_FR: Cela remplacera votre token existant. Les liens utilisant l'ancien token ne fonctionneront plus

en: %s IP History
fr_FR: Historique IP %s

en: Please check your image is within the minimum %1$s and maximum %2$s dimensions
fr_FR: Veuillez vérifier que les dimensions de votre image sont comprises entre le minimum %1$s et le maximum %2$s

en: %s (%s) updated
fr_FR: %s (%s) mis à jour

en: You have requested an object that does not exist
fr_FR: Vous avez demandé un objet qui n'existe plus

en: The Album has been deleted
fr_FR: L'Album a été supprimé

en: The Album and all files will be deleted
fr_FR: L'Album et tous les fichiers seront supprimés

en: Starting Update from Tags
fr_FR: Démarrage de la mise à jour à partir des étiquettes

en: Art information has been removed from the database
fr_FR: Les informations sur la jaquette ont été supprimées de la base de données

en: Art has been added
fr_FR: La pochette à été ajoutée

en: Art file failed to insert, check the dimensions are correct.
fr_FR: Impossible d'ajouter le fichier image, vérifiez si les dimensions sont correctes.

en: The Artist has been deleted
fr_FR: L'artiste a été supprimé

en: The Artist and all files will be deleted
fr_FR: L'artiste et tous les fichiers seront effacés.

en: Overwrite Artist names that match an mbid
fr_FR: Surcharger les noms d'Artistes qui correspondent a un mbid

en: Art file failed size check
fr_FR: La vérification des dimensions du fichier image a échouée

en: Art could not be located at this time. This may be due to write access error, or the file was not received correctly
fr_FR: La pochette ne peut pas être localisée à cet instant. Cela est peut-être dû à une erreur d’écriture, ou le fichier n’a pas été reçu correctement.

en: Broadcast has been deleted
fr_FR: Ce Broadcast a été supprimée

en: This Broadcast will be deleted
fr_FR: Cet Broadcast sera supprimée

en: The Playlist has been deleted
fr_FR: La liste de lecture a été supprimée

en: The Ampache database username or password is missing
fr_FR: Le nom d'utilisateur ou le mot de passe de la base de données Ampache est manquant

en: Configuration files were either not found or unreadable
fr_FR: Les fichiers de configuration étaient soit introuvables, soit illisibles

en: The Label has been added
fr_FR: L'étiquette a été ajoutée

en: The Label has been deleted
fr_FR: L'étiquette a été supprimée

en: This Label will be deleted
fr_FR: Cette étiquette sera supprimée

en: The Label cannot be found
fr_FR: Le Label ne peut pas être trouvé

en: Account is disabled, please contact the administrator
fr_FR: Le compte a été désactivé, veuillez contacter l'administrateur

en: User is already logged in
fr_FR: L'utilisateur est déjà connecté

en: Unable to create a local account
fr_FR: Impossible de créer un compte local

en: Playlist created
fr_FR: Liste de lecture créée

note: HINT: %1 playlist name, %2 playlist type
en: %1$s (%2$s) has been created
fr_FR: %1$s (%2$s) a été créé

note: HINT: Number of songs
en: Successfully imported playlist with %d song. | Successfully imported playlist with %d songs.
fr_FR[0]: Playlist importée avec succès (%d piste).
fr_FR[1]: Playlist importée avec succès (%d pistes).
fr_FR[2]: Playlist importée avec succès (%d pistes).

en: Success
fr_FR: Succès

en: Failure
fr_FR: Echec

en: The Playlist could not be imported
fr_FR: La liste de lecture n’a pas pu être importée

en: No valid songs found in playlist file
fr_FR: Aucune chanson valide trouvée dans le fichier de la liste de lecture

en: Podcast has been deleted
fr_FR: Le podcast a été supprimé

en: Feed URL is invalid
fr_FR: L'URL du flux n'est pas valide

en: Wrong target Catalog type
fr_FR: Mauvais type de catalogue cible

en: Can not read the feed
fr_FR: Impossible de lire le flux

en: Subscribed to the Podcast
fr_FR: Abonné au podcast

en: The Podcast will be removed from the database
fr_FR: Le podcast sera retiré de la base de données

en: Podcast Episode has been deleted
fr_FR: L'épisode du podcast a été supprimé

en: The Podcast Episode will be deleted
fr_FR: L'épisode du podcast sera supprimé

en: Your account has been updated
fr_FR: Votre compte a été mis à jour

en: Your account has not been updated
fr_FR: Votre compte n'a pas été mis à jour

en: Server preferences updated successfully
fr_FR: Préférences du serveur mises à jour avec succès.

en: User preferences updated successfully
fr_FR: Les préférences de l'utilisateur ont été mises à jour avec succès.

en: Please fill in your full name (first name, last name)
fr_FR: Veuillez indiquer votre nom complet (prénom, nom de famille)

en: Please fill in your website
fr_FR: Se il vous plaît remplir dans votre site

en: Please fill in your state
fr_FR: Se il vous plaît remplir dans votre état

en: Please fill in your city
fr_FR: Se il vous plaît remplir dans votre ville

en: Update failed
fr_FR: Echec de la mise à jour

en: User updated successfully
fr_FR: Utilisateur mis à jour avec succès

en: Unknown user
fr_FR: Utilisateur inconnu

en: Subject is required
fr_FR: Le sujet est requis

en: Message has been sent
fr_FR: Le message a été envoyé

en: Messages have been deleted
fr_FR: Les messages ont été supprimés

en: The Message will be deleted
fr_FR: Le message sera supprimé

en: Message's state has been changed
fr_FR: État des messages ont été changés

en: Radio Station created
fr_FR: Station de radio créée

en: Captcha is required
fr_FR: Captcha est nécessaire

en: Captcha failed
fr_FR: Échec de captcha

en: You must accept the user agreement
fr_FR: Vous devez accepter le contrat d'utilisation

en: You must enter a Username
fr_FR: Vous devez entrer un nom d'utilisateur

en: Invalid e-mail address
fr_FR: Adresse e-mail invalide

en: You must enter a password
fr_FR: Vous devez entrer un mot de passe

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Failed to create user
fr_FR: Échec de la création d'un utilisateur

en: Your search has been saved as a Playlist with the name %s
fr_FR: Votre recherche a été enregistrée en tant que playlist sous le nom %s

en: Failed to create playlist
fr_FR: Échec de la création de la liste de lecture

en: Your search has been saved as a Smart Playlist with the name %s
fr_FR: Votre recherche a été enregistrée en tant que playlist intelligente sous le nom %s

en: View on MusicBrainz
fr_FR: Voir sur MusicBrainz

en: Expired shares have been cleaned
fr_FR: Les partages expirés ont été supprimés

en: Share created
fr_FR: Partage créé

en: You can now start sharing the following URL:
fr_FR: Vous pouvez maintenant commencer à partager l'adresse suivante:

en: You can also embed this share as a web player into your website, with the following HTML code:
fr_FR: Vous pouvez également intégrer ce partage comme un lecteur web dans votre site, avec le code HTML suivant:

en: Failed to create share
fr_FR: Échec lors de la création du partage

en: Share has been deleted
fr_FR: Le partage a été supprimé

en: The Share will be deleted and no longer accessible to others
fr_FR: Le partage sera supprimé et ne sera plus accessible aux autres utilisateurs

en: Invalid object selected
fr_FR: Objet invalide sélectionné

en: Song has been deleted
fr_FR: La chanson a été supprimée

en: The Song will be deleted
fr_FR: La chanson sera supprimée

en: Video has been deleted
fr_FR: La vidéo a été supprimée

en: The Video will be deleted
fr_FR: Cette vidéo va être supprimée

en: Unable to open
fr_FR: Impossible d'ouvrir

en: Set album_art_store_disk to remove art from the database
fr_FR: Configurez album_art_store_disk pour supprimer les jaquettes de la base de données

en: local_metadata_dir setting is required to store art on disk
fr_FR: Le paramètre local_metadata_dir est nécessaire pour stocker les jaquettes sur le disque

en: Running Beets Update
fr_FR: Mise à jour de beets

note: HINT: filename (file path)
en: Unable to add Song - %s
fr_FR: Impossible d'ajouter la piste - %s

en: Beets Catalog was selected, but no Beets DB file was provided
fr_FR: Catalogue Beets sélectionné, mais aucun fichier de DB Beets n'a été fourni

en: This path belongs to an existing Beets Catalog: %s
fr_FR: Ce chemin fait partie d'un catalogue Beets existant : %s

en: Beets Server URI
fr_FR: Beets URI du serveur

en: Remote Catalog type was selected, but the path is not a URL
fr_FR: Erreur : Catalogue distant sélectionné mais le chemin n'est pas une URL valide.

en: Go to https://www.dropbox.com/developers/apps/create
fr_FR: Allez sur https://www.dropbox.com/developers/apps/create

en: Select 'Dropbox API app'
fr_FR: Sélectionnez 'Dropbox API app'

en: Select 'Full Dropbox'
fr_FR: Sélectionner 'Tout le Dropbox'

en: Give a name to your application and create it
fr_FR: Donnez un nom à votre application et créez-la

en: Click the 'Generate' button to create an Access Token
fr_FR: Cliquez sur le bouton 'Générer' pour créer un jeton d’accès

en: Copy your App key and App secret and Access Token into the following fields.
fr_FR: Copiez votre clé d'accès, la clé de votre application ainsi que la clé privée dans les champs suivants.

en: Access Token
fr_FR: Jeton d'accès

en: Get chunked files on analyze
fr_FR: Récupérer les fichiers coupés lors de l'analyse

en: Error: API Key, Secret and Access Token Required for Dropbox Catalogs
fr_FR: Erreur : la clef API, le Secret et l'Access Token sont requises pour les catalogues Dropbox

en: Invalid "API key", "secret", or "access token":
fr_FR: "Clef API", "Secret" ou "Access Token" invalide :

en: Invalid "dropbox-path":
fr_FR: "dropbox-path" invalide :

en: Error: Catalog with %s already exists
fr_FR: Erreur : Un catalogue avec %s existe déjà.

en: Running Dropbox Remote Update
fr_FR: Exécution de la mise à jour à distance de Dropbox

en: Catalog Update Finished.  Total Media: [%s]
fr_FR: Mise à jour du catalogue terminé. Média total : [%s]

en: Updated song: "%s"
fr_FR: Piste mise à jour : "%s"

en: Song up to date: "%s"
fr_FR: Piste à jour : "%s"

note: HINT: filename (File path)
en: Removing song: "%s"
fr_FR: Suppression de la piste : "%s"

en: API Error: cannot connect to Dropbox.
fr_FR: Erreur API : Impossible de se connecter à Dropbox

en: Path was not specified
fr_FR: Le chemin n'a pas été spécifié

note: HINT: directory (file path)
en: This path belongs to an existing local Catalog: %s
fr_FR: Ce chemin appartient à un catalogue local existant: %s

note: HINT: directory (file path)
en: Unable to open: %s
fr_FR: Impossible d’accéder à : %s

note: HINT: directory (file path)
en: Unable to change to directory: %s
fr_FR: Impossible de changer de répertoire : %s

note: HINT: FullFile
en: Unable to get the filesize for "%s"
fr_FR: Impossible d'obtenir la taille du fichier "%s"

note: HINT: filename (file path)
en: The file couldn't be read. Does it exist? %s
fr_FR: Le fichier n’a pas pu être lu. Existe-t-il ? %s

note: HINT: FullFile
en: "%s" does not match site charset
fr_FR: "%s" ne correspond pas au jeu de caractères du site

en: Catalog Updated
fr_FR: Catalogue mis à jour

en: Total Time: [%s] Total Media: [%s] Media Per Second: [%s]
fr_FR: Durée totale : [%s] Média total : [%s] Média par seconde : [%s]

en: Catalog root unreadable, stopping clean
fr_FR: Le chemin du catalogue est inaccessible, nettoyage arrêté

en: All files would be removed. Doing nothing
fr_FR: Tous les fichiers seront supprimés. Ne rien faire

note: HINT: filename (file path)
en: File was not found or is 0 Bytes: %s
fr_FR: Le fichier n'a pas été trouvé ou est de 0 Octet: %s

en: Specified path is inside an existing catalog
fr_FR: Le chemin défini est à l'intérieur d'un catalogue existant

note: HINT: directory (file path)
en: The folder couldn't be read. Does it exist? %s
fr_FR: Le dossier n’a pas pu être lu. Existe-t-il ? %s

en: Catalog root unreadable, stopping check
fr_FR: Le catalogue racine est inaccessible, vérification interrompue

en: No username or password was specified
fr_FR: Aucun nom d'utilisateur ou mot de passe n'a été spécifié

en: Running Remote Update
fr_FR: Mise à jour distante en cours

en: Failed to connect to the remote server
fr_FR: Échec de la connexion au serveur distant

note: HINT: count of songs found
en: %s song was found | %s songs were found
fr_FR[0]: %s piste a été trouvée
fr_FR[1]: %s pistes ont été trouvées
fr_FR[2]: %s pistes ont été trouvées

en: Remote Catalog Updated
fr_FR: Mise à jour du catalogue distant

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Enter URL to server (e.g. 'https://seafile.example.com') and library name (e.g. 'Music').
fr_FR: Entrer l'URL du serveur (e.g. 'https://seafile.example.com') et le nom de la librairie (e.g. 'Musique').

en: Server URI
fr_FR: URI du serveur

en: Library Name
fr_FR: Nom de la bibliothèque

en: API Call Delay
fr_FR: Délai d'appel de l'API

en: Seafile Username/Email
fr_FR: Nom d'utilisateur/Email Seafile

en: Seafile Password
fr_FR: Mot de passe Seafile

en: Seafile server URL is required
fr_FR: Une URL de serveur Seafile est requise

en: Seafile username is required
fr_FR: Un nom d'utilisateur Seafile est requis

en: Seafile password is required
fr_FR: Un mot de passe Seafile est requis

en: API Call Delay must have a numeric value
fr_FR: Erreur: Le délai d'appel de l'API doit être une valeur numérique.

en: Running Seafile Remote Update
fr_FR: Lancement de la mise à jour distante Seafile

en: No media was updated, did you respect the patterns?
fr_FR: Pas de média mis à jour, respectez-vous les modèles ?

note: HINT: filename (File path)
en: Skipping existing song: %s
fr_FR: Musique "%s" sautée

note: HINT: filename (File path)
en: Adding a new song: %s
fr_FR: Ajouter une nouvelle piste :%s

note: HINT: filename (File path)
en: Could not add song: %s
fr_FR: Impossible d'ajouter la musique "%s"

en: Running Subsonic Remote Update
fr_FR: Courir Remote Update Subsonic

note: HINT: filename (file path)
en: Unable to insert song - %s
fr_FR: Impossible d'insérer la chanson - %s

note: HINT: Number of songs
en: %s Song added | %s Songs added
fr_FR[0]: %sPiste ajoutée
fr_FR[1]: %sPistes ajoutées
fr_FR[2]: %sPistes ajoutées.

en: Could not authenticate with Seafile
fr_FR: Impossible d'authentifier avec Seafile

en: Failed to create the catalog, check the debug logs
fr_FR: Échec de la création du catalogue, vérifiez les journaux de débogage

en: Catalog created
fr_FR: Catalogue créé

en: Deactivated PHP memory limit
fr_FR: Limite de mémoire PHP désactivée.

en: Reading Catalog: "%s"
fr_FR: Lecture du catalogue: "%s"

en: Missing: %s
fr_FR: Manquant : %s

en: Start cleaning orphaned media entries
fr_FR: Commencer à nettoyer les entrées de médias orphelins

en: Start adding new media
fr_FR: Commencer à ajouter les nouveaux médias

en: Start verifying media related to Catalog entries
fr_FR: Commencez à vérifier les médias liés aux entrées du catalogue

en: Start searching new media art
fr_FR: Démarrer la recherche des nouvelles jaquettes

en: Update artist information and fetch similar artists from last.fm
fr_FR: Mise à jour des informations de l'artiste et recherche d'artistes similaires sur last.fm

en: Optimizing database tables
fr_FR: Optimisation des tables de la base de données

en: The new path is invalid
fr_FR: Le nouveau chemin est incorrect

en: Moving Catalog path
fr_FR: Déplacer le chemin du catalogue

en: The Catalog path has changed
fr_FR: Le chemin du catalogue a changé

en: There is an error with your parameters
fr_FR: Il y a une erreur avec vos paramètres

en: Catalog `%s` not found
fr_FR: Catalogue `%s` introuvable

en: Removing File: "%s"
fr_FR: Suppression du fichier: "%s"

en: Reading File: "%s"
fr_FR: Lecture du fichier: "%s"

en: Create a local media catalog
fr_FR: Créer un catalogue de media local

en: Catalog name
fr_FR: Nom de catalogue

en: Catalog Media Type (optional)
fr_FR: Type de media du catalogue (optionnel)

en: Add a User
fr_FR: Ajouter un utilisateur

en: Add a User with the name `some-user`
fr_FR: Ajouter un utilisateur avec le nom `some-user`

en: User creation failed
fr_FR: La création de l'utilisateur a échoué

en: User ID
fr_FR: ID de l'utilisateur

en: Execute the update
fr_FR: Exécuter la mise à jour

en: No changes have been made
fr_FR: Aucun changement n'a été fait

en: Running in Write Mode. Make sure you've tested first!
fr_FR: Fonctionnement en mode écriture. Vérifiez que vous avez testé avant!

en: Update the database to the latest version
fr_FR: Mettre à jour la base de données avec la dernière version

en: Display database update information
fr_FR: Afficher les informations de mise à jour de base de données

en: Ampache version: %s
fr_FR: Version de Ampache : %s

note: HINT: config version string (e.g. 62)
en: Config version: %s
fr_FR: Version de configuration : %s

en: Database version: %s
fr_FR: Version de base de données : %s

en: Missing database tables have been created
fr_FR: Les tables manquantes de la base de données ont été créées

en: Your database is missing these tables. Use -e|--execute to recreate them
fr_FR: Ces tables manquent à votre base de données. Utilisez -e|--execute pour les recréer.

en: Update Now!
fr_FR: Mettre à jour maintenant !

en: The following updates need to be performed:
fr_FR: Les mises à jour suivantes doivent être effectuées :

en: No update needed
fr_FR: Aucune mise à jour nécessaire

en: Update available
fr_FR: Mise à jour disponible

en: Remove art which does not fit to the settings
fr_FR: Supprimer les jaquettes ne correspondant pas aux paramètres

en: Run art size calculation
fr_FR: Calculer la taille des jaquettes

en: Started art size calculation
fr_FR: Démarrer le calcul de la taille des jaquettes

en: Finished art size calculation
fr_FR: Terminer le calcul de la taille des jaquettes

en: Run a UPnP broadcast
fr_FR: Lancer un broadcast UPnP

en: Starting broadcasts...
fr_FR: Démarrage des diffusions...

en: UPnP broadcast...
fr_FR: UPnP diffusé…

en: Done
fr_FR: Terminé

en: UPnP backend disabled. Broadcast skipped.
fr_FR: UPnP backend désactivé. Diffusion ignorée.

en: Run the cache process
fr_FR: Lancer le processus de mise en cache

en: Start cache process
fr_FR: Démarrer le processus de mise en cache

en: Completed cache process
fr_FR: Processus de mise en cache terminé

en: Convert filenames using a charset
fr_FR: Convertir les noms de fichiers utilisant un encodage

en: Convert filenames to utf8
fr_FR: Convertir les noms de fichiers en UTF-8

en: php-iconv is required for this functionality, quitting
fr_FR: php-iconv est requis pour cette fonctionnalité, fermeture

en: Run the cron process
fr_FR: Lancer le processus de tâches planifiées

en: Cron cache not enabled
fr_FR: Le cache des tâches planifiées n'est pas activé

en: Cron process finished
fr_FR: Le processus de tâches planifiées est terminé

en: Export album art
fr_FR: Exporter les jaquettes d'albums

en: Export album art for Linux
fr_FR: Exporter les jaquettes d'albums pour Linux

en: Export Playlists
fr_FR: Exporter les playlists

en: Output directory
fr_FR: Répertoire de sortie

en: Playlist ID
fr_FR: ID de playlist

en: Create .htaccess files
fr_FR: Créer le fichier .htaccess

en: Recreate Ampache .htaccess files
fr_FR: Re-créer le fichier .htaccess de Ampache

en: Failed to write config file
fr_FR: Échec de l'écriture du fichier de configuration

en: Install the database
fr_FR: Installer la base de données

en: MySQL Port
fr_FR: Port MySQL

en: Ampache Database Password
fr_FR: Mot de passe de la base de données d'Ampache

en: Overwrite if Config Already Exists
fr_FR: Écraser si la configuration existe déjà

en: Displays database update information
fr_FR: Affiche les informations de mise à jour de la base de données

en: Existing Ampache installation found
fr_FR: Installation existante d'Ampache trouvée

en: Force specified, proceeding anyway
fr_FR: Force spécifié, procéder quand même

en: Database creation failed
fr_FR: Échec de la création de la base de données.

en: Config file creation failed
fr_FR: Échec de la création du fichier de configuration

en: Change a Catalog path
fr_FR: Changer le chemin du catalogue

en: The name of the catalog to update
fr_FR: Le nom du catalogue à mettre à jour

en: Type of Catalog (optional)
fr_FR: Type de Catalogue (facultatif)

en: New path
fr_FR: Nouveau chemin

en: File Path
fr_FR: Chemin de fichier

en: Print tags
fr_FR: Afficher les tags

en: Raw results:
fr_FR: Résultats bruts :

en: Final results seen by Ampache using %s:
fr_FR: Résultats finals vus par Ampache en utilisant %s :

en: Run a Websocket
fr_FR: Démarrer le Websocket

en: Listening port, default 8100
fr_FR: Port d'écoute, par défaut 8100

en: Run the websocket on port 8888
fr_FR: Démarrer le Websocket sur le port 8888

en: Delete disabled songs
fr_FR: Supprimer les pistes désactivées

en: Disables dry-run
fr_FR: Désactiver l'essai sans modification

en: Show a list of disabled songs
fr_FR: Afficher une liste des pistes désactivées

en: The following songs would be deleted:
fr_FR: Les pistes suivantes peuvent être supprimées :

en: The following songs have been deleted:
fr_FR: Les pistes suivantes devraient être supprimées :

en: Sort songs files
fr_FR: Trier les fichiers des pistes

en: Rename files and keep them in the current folder
fr_FR: Renommer les fichiers et les laisser dans le répertoire actuel

en: Replace all Windows-incompatible characters with an underscore
fr_FR: Remplacer tous les caractères incompatibles avec Windows par un tiret bas ("underscore")

en: Sets the default name for `Various Artists`
fr_FR: Définir le nom par défaut pour "Artistes divers"

en: Name of Catalog (optional)
fr_FR: Nom du Catalogue (facultatif)

en: Sort song files
fr_FR: Trier les fichiers des pistes

en: Running in Test Mode. Use -x to execute
fr_FR: Fonctionnement en mode test. Utilisez -x pour exécuter

en: Adds new media files to the database
fr_FR: Ajouter les nouveaux media à la base de données

en: Gathers media Art
fr_FR: Recueille les images

en: Reads your files and updates the database to match changes
fr_FR: Lire les fichiers et mettre à jour la base de données pour correspondre aux changements

en: Optimizes database tables
fr_FR: Optimise les tables de la base de données

en: Temporarily deactivates PHP memory limit
fr_FR: Désactive temporairement la limite de mémoire PHP

en: Update the local catalog called `some-catalog`
fr_FR: Mettre à jour le catalogue local appelé `some-catalog`

en: Perform catalog actions for a single file
fr_FR: Effectuer des actions sur le catalogue pour un seul fichier

en: Update the database
fr_FR: Mettre à jour la base de données

en: This script makes changes to your database based on your config settings
fr_FR: Ce script apporte des modifications à votre base de données en fonction de vos paramètres de configuration

en: Instance Name
fr_FR: Nom de l'instance

en: Hostname
fr_FR: Nom d'hôte

en: Stopped
fr_FR: Stoppé

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Vote added
fr_FR: Vote ajouté.

en: There was a problem creating this directory: %s
fr_FR: Un problème est survenu lors de la création de ce répertoire: %s

en: There was a problem creating the playlist file "%s"
fr_FR: Un problème est survenu lors de la création du fichier de la liste de lecture "%s"

en: Playlist created "%s"
fr_FR: Liste de lecture créée "%s"

en: pending
fr_FR: en attente

en: completed
fr_FR: terminé

en: Advanced Share
fr_FR: Partage avancé

en: Temporary direct link
fr_FR: Lien direct temporaire

en: You just received a new shout from %1$s on your content %2$s
fr_FR: Vous venez de recevoir un commentaire de %1$s pour votre contenu : %2$s.

en: New shout on your content
fr_FR: Nouveau commentaire sur votre contenu.

en: by
fr_FR: par

en: Various Artists
fr_FR: Artistes Divers

en: Starting Catalog: %s
fr_FR: Catalogue de départ : %s

en: %d file updated. | %d files updated.
fr_FR[0]: %d fichier mis à jour
fr_FR[1]: %d fichiers mis à jour
fr_FR[2]: %d fichiers mis à jour

en: Examine File...
fr_FR: Examen du fichier...

en: Source: %s
fr_FR: Source : %s

en: Create directory "%s"
fr_FR: Créer le répertoire "%s"

en: Don't overwrite an existing file: "%s"
fr_FR: Ne pas écraser un fichier existant: "%s"

en: Copying "%1$s" to "%2$s"
fr_FR: Copie de "%1$s" vers "%2$s"

en: There was an error trying to copy file to "%s"
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la tentative de copie du fichier vers "%s"

en: Size comparison failed. Not deleting "%s"
fr_FR: Comparaison de taille échouée, %s n'a pas été supprimé.

en: There was an error trying to delete "%s"
fr_FR: Erreur à la tentative de suppression de "%s"

en: View changes
fr_FR: Voir les changements

en: Updating Ampache sources with `
fr_FR: Mise à jour des sources Ampache via `

en: Updating dependencies with `
fr_FR: Mise à jour des dépendances via `

en: Invalid configuration settings
fr_FR: Mauvais paramètres de configuration

en: Unable to connect to the database, check your Ampache config
fr_FR: Impossible de se connecter à la base de données, vérifiez votre configuration Ampache

en: Unable to query the database, check your Ampache config
fr_FR: Impossible d'interroger la base de données, vérifiez votre configuration Ampache

en: Existing database was detected, unable to continue the installation
fr_FR: Une base de données existante a été détectée, incapable de poursuivre l'installation

en: Config file is not writable
fr_FR: Le fichier de configuration n'est pas éditable

en: Database name is invalid
fr_FR: Le nom de la base de données n'est pas valide

note: HINT: Database error message
en: Unable to connect to the database: %s
fr_FR: Impossible de se connecter à la base de données: %s

en: Database already exists and "overwrite" was not checked
fr_FR: La base de données existe déjà et "écraser" n'a pas été coché

note: HINT: Database error message
en: Unable to create the database: %s
fr_FR: Impossible de créer la base de données: %s

note: HINT: %1 user, %2 database, %3 host, %4 error message
en: Unable to create the user "%1$s" with permissions to "%2$s" on "%3$s": %4$s
fr_FR: Impossible de créer l’utilisateur "%1$s" avec des autorisations pour "%2$s" sur "%3$s":%4$s

note: HINT: %1 database, %2 user, %3 host, %4 error message
en: Unable to grant permissions to "%1$s" for the user "%2$s" on "%3$s": %4$s
fr_FR: Impossible d'accorder des autorisations à "%1$s" pour l'utilisateur "%2$s" sur "%3$s":%4$s

en: Connection to the database failed: Check hostname, username and password
fr_FR: La connexion à la base de données a échoué : Vérifiez le nom d'hôte, le nom d'utilisateur et le mot de passe

en: Failed writing config file
fr_FR: Échec de l'écriture du fichier de configuration

note: HINT: Database error message
en: Connection to the database failed: %s
fr_FR: La connexion à la base de données a échoué: %s

note: HINT: Database error message
en: Database select failed: %s
fr_FR: Échec de sélection de la base de données : %s

note: HINT: Database error message
en: Administrative user creation failed: %s
fr_FR: Échec de la création d'un administrateur : %s

en: commented on
fr_FR: a commenté

en: uploaded
fr_FR: envoyé

en: played
fr_FR: joué

en: favorited
fr_FR: favoris

en: started to follow
fr_FR: commencé à suivre

en: rated
fr_FR: noté

en: did something on
fr_FR: a effectué quelque chose sur

en: Unfollow
fr_FR: Se désabonner

en: Follow
fr_FR: S'abonner

note: HINT: %1 IP Address, %2 Username
en: A user from "%1$s" has requested a password reset for "%2$s"
fr_FR: Un utilisateur venant de "%1$s" a demandé une réinitialisation de mot de passe pour "%2$s"

en: The password has been set to: %s
fr_FR: Le mot de passe a été défini comme : %s

en: You received a new private message from %s.
fr_FR: Vous avez reçu un nouveau message privé de %s.

en: Private Message
fr_FR: Message privé

note: HINT: Ampache site_title
en: New User Registration at %s
fr_FR: Enregistrement d'un nouvel utilisateur à %s

en: Thank you for registering
fr_FR: Merci de vous être inscrit

en: Please keep this e-mail for your records. Your account information is as follows:
fr_FR: Veuillez conserver ce courriel pour vos archives. Voici les informations relatives à votre compte :

en: To begin using your account, you must verify your e-mail address by vising the following link:
fr_FR: Pour commencer à utiliser votre compte, vous devez vérifier votre adresse électronique en consultant le lien suivant :

en: A new user has registered, the following values were entered:
fr_FR: Un nouvel utilisateur s'est enregistré, les valeurs suivantes ont été saisies :

en: Fullname
fr_FR: Nom complet

en: Account enabled at %s
fr_FR: Compte activé à %s

en: A new user has been enabled. %s
fr_FR: Un nouvel utilisateur a été activé. %s

en: You can log in at the following address %s
fr_FR: Vous pouvez vous connecter à l'adresse suivante %s

en: Checking %1$s (%2$s)
fr_FR: Vérification %1$s (%2$s)

en: Finished checking file names for valid characters
fr_FR: Vérification des noms de fichiers pour trouver les caractères valides

en: There was an error trying to open "%s"
fr_FR: Erreur à la tentative d’ouverture de "%s"

en: There was an error trying to chdir to "%s"
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la tentative de changement de répertoire vers "%s"

en: Translation failure, stripping non-valid characters
fr_FR: Echec de la conversion, caractères d'échappement non valides

en: Attempting to Transcode to "%s"
fr_FR: Tentative de transcodage vers "%s"

en: NEW: %s
fr_FR: NOUVEAU : %s

en: Rename file (y/n)
fr_FR: Renommer le fichier (y/n)

en: Not renaming...
fr_FR: Ne renomme pas…

en: Making directory: %s
fr_FR: Créer le répertoire %s

en: There was an error trying to create "%s": Move failed, stopping
fr_FR: Erreur lors de la tentative de création de "%s": le déplacement a échoué, arrêt en cours

en: File copy failed. Not deleting source file
fr_FR: La copie du fichier a échoué. Ne pas supprimer le fichier source

en: File moved...
fr_FR: Fichier déplacé...

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: On
fr_FR: Actif

en: Off
fr_FR: Inactif

en: Simple M3U
fr_FR: M3U simple

en: 1 Star
fr_FR: 1 Étoile

en: 2 Stars
fr_FR: 2 Étoiles

en: 3 Stars
fr_FR: 3 Étoiles

en: 4 Stars
fr_FR: 4 Étoiles

en: 5 Stars
fr_FR: 5 Étoiles

en: Remove all previous tracks
fr_FR: Retirer toutes les pistes précédentes

en: Send on Add
fr_FR: Ajouter et jouer

en: Send and Clear on Add
fr_FR: Ajouter, jouer et vider la liste

en: Clear on Send
fr_FR: Jouer et vider la liste

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Year ascending
fr_FR: Année croissante

en: Year descending
fr_FR: Année décroissante

en: Name ascending
fr_FR: Nom croissant

en: Name descending
fr_FR: Nom décroissant

note: HINT: Plugin Name
en: Click to grant %s access to Ampache
fr_FR: Cliquez pour accorder à %s l'accès à Ampache.

en: Unknown Artist
fr_FR: Artiste inconnu

en: Amazon base url
fr_FR: URL de base Amazon

en: Amazon max results pages
fr_FR: Nombre maximum de pages de résultats Amazon

en: Amazon Access Key ID
fr_FR: ID de clé d'accès Amazon

en: Amazon Secret Access Key
fr_FR: Clé d'accès secrète Amazon

en: Amazon associate tag
fr_FR: Tag associé Amazon

en: Highlight
fr_FR: Sélection

en: Friends Timeline
fr_FR: Chronologie des amis

en: Show user's location with Google Maps
fr_FR: Afficher la localisation de l'utilisateur avec Google Maps

en: Google Maps API key
fr_FR: Clef API de Google Maps

en: Last activity
fr_FR: Dernière activité

en: User's avatars from Gravatar
fr_FR: Avatar de l'utilisateur sur Gravatar

en: Last.FM Submit Challenge
fr_FR: Last.FM Challenge soumis

en: Libre.FM Submit Challenge
fr_FR: LibreFM défi soumis

en: ListenBrainz User Token
fr_FR: Token utilisateur ListenBrainz

en: ListenBrainz API URL
fr_FR: URL d'API ListenBrainz

en: Get lyrics from a public Lyrist instance
fr_FR: Récupérer les paroles depuis une instance publique de Lyrist

en: Lyrist API URL
fr_FR: URL d'API Lyrist

en: Matomo statistics
fr_FR: Statistiques Matomo

en: Matomo Site ID
fr_FR: Site ID Matomo

en: Matomo URL
fr_FR: URL Matomo

en: MusicBrainz metadata integration
fr_FR: Intégration des metadata MusicBrainz

en: PayPal donation button on user page
fr_FR: Bouton de donation Paypal sur la page utilisateur

en: PayPal ID
fr_FR: ID Paypal

en: on
fr_FR: sur

en: PayPal - The safer, easier way to pay online!
fr_FR: Paypal - La manière la plus simple et sécurisé de payer en ligne !

en: Personal favorites on homepage
fr_FR: Favoris personnel sur la page d'accueil

en: Favorite Playlists
fr_FR: Playlists favorites

en: Favorite Smartlists
fr_FR: Liste intelligente favorites

en: Favorite Lists
fr_FR: Listes favorites

en: Piwik statistics
fr_FR: Statistiques Piwik

en: Piwik Site ID
fr_FR: Site ID Piwik

en: Piwik URL
fr_FR: URL Piwik

en: RSS View
fr_FR: Vue RSS

en: RSS Feed URL
fr_FR: URL du flux RSS

en: RSS Feed max items
fr_FR: Nombre d'éléments maximum du flux RSS

en: Control bandwidth per user
fr_FR: Contrôler la bande passante par utilisateur

en: Twitter share
fr_FR: Partage Twitter

en: Release Group MusicBrainzID
fr_FR: Groupe de sortie MusicBrainzID

en: Artist MusicBrainzID
fr_FR: MusicBrainzID de l'artiste

en: Edit/Find Art
fr_FR: Éditer / Rechercher jaquette

en: Do you really want to reset art?
fr_FR: Voulez-vous vraiment réinitialiser l'image ?

en: Reset Art
fr_FR: Réinitialiser la jaquette

en: Broadcast
fr_FR: Diffuser

en: Unbroadcast
fr_FR: Arrêter la diffusion

en: Playlist Items
fr_FR: Éléments de la playlist

en: Current Playlist
fr_FR: Liste de lecture actuelle

en: Shoutbox Records
fr_FR: Zone de commentaires

en: Wanted Albums
fr_FR: Album demandés

en: Private Messages
fr_FR: Messages privés

en: day | days
fr_FR[0]: jour
fr_FR[1]: jours
fr_FR[2]: jours

en: hour | hours
fr_FR[0]: heure
fr_FR[1]: heures
fr_FR[2]: heures

en: No Update Needed
fr_FR: Aucune mise à jour nécessaire

en: Catalog Cleaned
fr_FR: Catalogue Nettoyé

en: %d file removed. | %d files removed.
fr_FR[0]: %d fichier retiré
fr_FR[1]: %d fichiers retirés
fr_FR[2]: %d fichiers retirés

en: Catalog Verified
fr_FR: Catalogue Vérifié

en: This subdirectory is not inside an existing Catalog. The update can not be processed.
fr_FR: Ce sous-répertoire ne fait pas partie d'un catalogue existant. La mise à jour ne peut pas être traitée.

en: Primary
fr_FR: Primaire

en: Name is required
fr_FR: Le nom est requis

en: URL is invalid, must be mms://, https:// or http://
fr_FR: L'URL n'est pas valide, doit être mms:// , https:// ou http://

en: URL is invalid, must be http:// or https://
fr_FR: L'URL n'est pas valide, doit être http:// ou https://

en: Codec is required (e.g. MP3, OGG...)
fr_FR: Codec est requis (ex MP3, OGG...)

en: Catalog is invalid
fr_FR: Le catalogue n'est pas valide

en: Allow Downloads
fr_FR: Autoriser les téléchargements

en: Popular Threshold
fr_FR: Seuil populaire

en: Transcode Bitrate
fr_FR: Débit de transcodage

en: Lock Songs
fr_FR: Verrouiller les titres

en: Force HTTP playback regardless of port
fr_FR: Forcer l'écoute HTTP sans tenir compte du port

en: Playback Type
fr_FR: Type d'écoute

en: Playlist Type
fr_FR: Type de liste de lecture

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Localplay Access
fr_FR: Accès Localplay

en: Localplay Type
fr_FR: Type Localplay

en: Allow Streaming
fr_FR: Autoriser Streaming

en: Allow Democratic Play
fr_FR: Autoriser la lecture démocratique

en: Allow Localplay Play
fr_FR: Autoriser la lecture Localplay

en: Statistics Day Threshold
fr_FR: Seuil des statistiques journalières

en: Offset Limit
fr_FR: Limite d'offset

en: Rate Limit
fr_FR: Taux limite

en: Playlist Method
fr_FR: Méthode de liste de lecture

en: Show lyrics
fr_FR: Afficher les paroles

en: Now Playing filtered per user
fr_FR: Lecture en cours filtrée par utilisateur

en: Album - Default sort
fr_FR: Album - Tri par défaut

en: Show # played
fr_FR: Afficher # joué

en: Show current song in Web player page title
fr_FR: Afficher le titre actuel dans le titre de la page du player web

en: Use Subsonic backend
fr_FR: Utiliser l'architecture Subsonic

en: Authorize Flash Web Player
fr_FR: Autoriser le lecteur web Flash

en: Authorize HTML5 Web Player
fr_FR: Autoriser le lecteur web HTML5

en: Share Now Playing information
fr_FR: Partager les informations de lecture en cours

en: Share Recently Played information
fr_FR: Partager les informations récemment joué

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming date/time
fr_FR: Partager les informations récemment joué - Autoriser l'accès au flux date/temps

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming agent
fr_FR: Partager les informations récemment joué - Autoriser l'accès à l'agent de flux

en: Fix header position on compatible themes
fr_FR: Fixer la position des en-têtes sur les thèmes compatibles

en: Check for Ampache updates automatically
fr_FR: Vérifier automatiquement les mises à jour d'Ampache

en: AutoUpdate last check time
fr_FR: Mise à jour automatique de l'heure de la dernière vérification

en: AutoUpdate last version from last check
fr_FR: Mise à jour automatique à la version de la dernière vérification

en: AutoUpdate last version from last check is newer
fr_FR: Mise à jour automatique dernière version de la dernière vérification est plus récente

en: Confirmation when closing current playing window
fr_FR: Confirmation lors de la fermeture de la fenêtre de lecture

en: Auto-pause between tabs
fr_FR: Pause automatique entre les onglets

en: Enable URL Rewriting
fr_FR: Activer la réécriture d'URL

en: Allow Share
fr_FR: Autoriser le partage

en: Share links default expiration days (0=never)
fr_FR: Temps d'expiration (en jours) par défaut des liens de partage (0=jamais)

en: Artist slideshow inactivity time
fr_FR: Temps d'inactivité pour le diaporama de l'artiste

en: Broadcast web player by default
fr_FR: Diffuser par défaut le player web

en: Album - Group multiple disks
fr_FR: Album - Grouper les différents disques

en: Top menu
fr_FR: Menu du haut

en: Democratic - Clear votes for expired user sessions
fr_FR: Démocratique - Supprimer les votes des utilisateurs expirés

en: Show donate button in footer
fr_FR: Afficher le bouton faire un don dans le pied de page

en: Destination catalog
fr_FR: Catalogue de destination

en: Allow user uploads
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de téléverser

en: Create a subdirectory per user
fr_FR: Créer un sous-dossier par utilisateur

en: Post-upload script (current directory = upload target directory)
fr_FR: Script post-téléversement (dossier actuel = dossier cible de téléversement)

en: Allow users to edit uploaded songs
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de modifier les chansons téléversées

en: Use DAAP backend
fr_FR: Utiliser DAAP backend

en: DAAP backend password
fr_FR: Mot de passe DAAP backend

en: Use UPnP backend
fr_FR: Utiliser UPnP backend

en: Allow Video Features
fr_FR: Autoriser les fonctionnalités vidéo

en: Album - Group per release type
fr_FR: Album - Grouper par type de sortie

en: Ajax page load
fr_FR: Chargement de la page en AJAX

en: Limit direct play to maximum media count
fr_FR: Limiter la lecture directe à un nombre de médias maximum

en: Show Albums of the Moment
fr_FR: Afficher albums du moment

en: Show Videos of the Moment
fr_FR: Afficher vidéos du moment

en: Show Recently Played
fr_FR: Afficher récemment joué

en: Show Now Playing
fr_FR: Afficher lecture en cours

en: Custom URL - Logo
fr_FR: URL personnalisée - Logo

en: Web Player browser notifications
fr_FR: Notifications du navigateur lecteur web

en: Web Player browser notifications timeout (seconds)
fr_FR: Expiration des notifications du navigateur lecteur web (en secondes)

en: Allow Geolocation
fr_FR: Autoriser la géolocalisation

en: Authorize JavaScript decoder (Aurora.js) in Web Player
fr_FR: Autoriser le décodeur Javascript (Aurora.js) dans le lecteur web

en: Allow users to remove uploaded songs
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de supprimer les chansons téléversées

en: Custom URL - Login page logo
fr_FR: URL personnalisée - Logo de la page de connexion

en: Custom URL - Favicon
fr_FR: URL personnalisée - Favicon

en: Custom text footer
fr_FR: Texte personnalisé footer

en: Use WebDAV backend
fr_FR: Utiliser WebDAV backend

en: Allow E-mail notifications
fr_FR: Autoriser les notifications par e-mail

en: Theme color
fr_FR: Couleur de thème

en: Custom metadata - Disable these fields
fr_FR: Métadonnée personnalisée - Désactiver ces champs

en: Custom metadata - Define field list
fr_FR: Métadonnée personnalisée - Définir la liste de champ

en: # latest episodes to keep
fr_FR: # derniers épisodes à garder.

en: # episodes to download when new episodes are available
fr_FR: # épisodes à télécharger quand de nouveaux épisodes sont disponibles.

en: Library item context menu
fr_FR: Menu contextuel de l'archive.

en: Rename uploaded file according to catalog pattern
fr_FR: Renommer le fichier uploadé d'après le modèle du catalogue.

en: Check library item at import time and disable duplicates
fr_FR: Vérifier les éléments de la bibliothèque au moment de l'import et désactiver les doublons

en: Show filter box on browse
fr_FR: Montrer la boîte de filtrage en parcourant.

en: Light sidebar by default
fr_FR: Barre latérale allégée par défaut.

en: Custom blank album default image
fr_FR: Image par défaut pour les albums sans image

en: Alphabet browsing by default for following library items (album,artist,...)
fr_FR: Tri alphabétique par défaut pour les éléments de l'archive (albums, artistes... )

en: Show # skipped
fr_FR: Afficher # ignoré

en: Custom datetime
fr_FR: datetime personnalisé

en: Cache computed SQL data (eg. media hits stats) using a cron
fr_FR: Cache des données SQL calculées (ex. statistiques du nombre de clics sur les médias) en utilisant Cron

en: Only add unique items to playlists
fr_FR: Ajouter seulement des éléments unique aux listes de lecture

en: Set the amount of items Album/Video of the Moment will display
fr_FR: Définir le nombre d'éléments affichés par Album/Vidéo du moment

en: Custom URL - Login page background
fr_FR: URL personnalisée - Arrière-plan de la page de connexion

en: Show License
fr_FR: Afficher la licence

en: Hide the Genre column in browse table rows
fr_FR: Cacher la colonne Genre quand on parcours les colonnes du tableau

en: Allow Ampache API3 responses
fr_FR: Autoriser les réponses d'Ampache API3

en: Allow Ampache API6 responses
fr_FR: Autoriser les réponses d'Ampache API6

en: Upload Access Level
fr_FR: Niveau d'accès pour envoyer

en: Custom timezone (Override PHP date.timezone)
fr_FR: Fuseau horaire personnalisé (surcharge le date.timezone de PHP)

en: Only keep the latest media bookmark
fr_FR: Garder uniquement le dernier media favori

en: Default webplayer volume
fr_FR: Volume par défaut du lecteur web

en: API sessions do not expire
fr_FR: Les sessions API n'expirent jamais

en: Allow Ampache API4 responses
fr_FR: Autoriser les réponses d'Ampache API4

en: Allow Ampache API5 responses
fr_FR: Autoriser les réponses d'Ampache API5

en: Bit.ly API key
fr_FR: Clef d'API Bit.ly

en: Bit.ly Username
fr_FR: Nom d'utilisateur Bit.ly

en: Website Title
fr_FR: Titre du site web

en: Browse was not found or expired, try reloading the page
fr_FR: La recherche n'a pas été trouvée ou a expiré, essayez de rafraichir la page

en: 0 Stars
fr_FR: 0 Étoile

en: not rated yet
fr_FR: non évalué

en: %s of 5
fr_FR: %s de 5

en: Current rating
fr_FR: Évaluation actuelle

en: is greater than or equal to
fr_FR: est supérieur ou égal à

en: is less than or equal to
fr_FR: est inférieur ou égal à

en: equals
fr_FR: égal

en: does not equal
fr_FR: n'est pas égal

en: is greater than
fr_FR: est plus grand que

en: is less than
fr_FR: est plus petit que

en: is true
fr_FR: est vrai

en: is false
fr_FR: est faux

en: contains
fr_FR: contient

en: does not contain
fr_FR: ne contient pas

en: starts with
fr_FR: débute par

en: ends with
fr_FR: se finit par

en: is
fr_FR: est

en: is not
fr_FR: n'est pas

en: sounds like
fr_FR: ressemble à

en: does not sound like
fr_FR: ne ressemble pas à

en: matches regular expression
fr_FR: correspond à l'expression régulière

en: does not match regular expression
fr_FR: ne correspond pas à l'expression régulière

en: before
fr_FR: avant

en: after
fr_FR: après

en: before (x) days ago
fr_FR: plus de (x) jours

en: after (x) days ago
fr_FR: moins de (x) jours

en: has loved
fr_FR: a mis en Favoris

en: has rated 5 stars
fr_FR: a noté 5 étoiles

en: has rated 4 stars
fr_FR: a noté 4 étoiles

en: has rated 3 stars
fr_FR: a noté 3 étoiles

en: has rated 2 stars
fr_FR: a noté 2 étoiles

en: has rated 1 star
fr_FR: a noté 1 étoile

en: Any searchable text
fr_FR: N'importe quel texte recherchable

en: Song Data
fr_FR: Informations de la piste

en: Length (in minutes)
fr_FR: Durée (en minutes)

en: My Rating
fr_FR: Ma Note

en: Rating (Average)
fr_FR: Note (Moyenne)

en: My Rating (Album)
fr_FR: Ma Note (album)

en: My Rating (Artist)
fr_FR: Ma Note (Artiste)

en: My Favorite Songs
fr_FR: Mes Pistes Favorites

en: My Favorite Albums
fr_FR: Mes Albums Favoris

en: My Favorite Artists
fr_FR: Mes Artistes Favoris

en: Favorites (Album)
fr_FR: Favoris (Album)

en: Favorites (Artist)
fr_FR: Favoris (Artistes)

en: Another User
fr_FR: Un autre utilisateur

en: Another User (Album)
fr_FR: Un autre utilisateur (Album)

en: Another User (Artist)
fr_FR: Un autre utilisateur (Artiste)

en: Play History
fr_FR: Lire l'Historique

note: HINT: Number of times object has been played
en: # Played
fr_FR: # Joués

note: HINT: Number of times object has been skipped
en: # Skipped
fr_FR: # Ignorés

note: HINT: Number of times object has been played OR skipped
en: # Played or Skipped
fr_FR: # Joué ou Ignoré

note: HINT: Percentage of (Times Played / Times skipped) * 100
en: Played/Skipped ratio
fr_FR: Rapport Joué/Ignoré

en: My Last Play
fr_FR: Ma dernière lecture

en: My Last Skip
fr_FR: Mon dernier joué

en: My Last Play or Skip
fr_FR: Mon dernier joué ou ignoré

en: Played by Me
fr_FR: Joué par moi

en: Played by Me (Album)
fr_FR: Joué par moi ( Album)

en: Played by Me (Artist)
fr_FR: Joué par moi (Artiste)

en: Recently played
fr_FR: Récemment joués

en: Album Genre
fr_FR: Genre d'Album

en: Artist Genre
fr_FR: Genre de l'Artiste

en: Song Count
fr_FR: Nombre de chansons

en: Album Count
fr_FR: Nombre d'album

en: File Data
fr_FR: Informations du fichier

en: Recently added
fr_FR: Récemment ajouté

en: Recently updated
fr_FR: Récemment mis à jour

en: Possible Duplicate
fr_FR: Doublon possible

en: Duplicate Album Tracks
fr_FR: Doublons de pistes d'album

en: Possible Duplicate Albums
fr_FR: Doublons d'album possible

en: Orphaned Album
fr_FR: Albums orphelin

en: MusicBrainz ID (Artist)
fr_FR: MusicBrainz ID (Artiste)

en: Metadata
fr_FR: Métadonnées

en: Artist Data
fr_FR: Informations d'Artiste

en: Album Title
fr_FR: Titre de l'Album

en: Image Width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Image Height
fr_FR: Hauteur de l'image

en: Album Data
fr_FR: Information de l'album

en: public
fr_FR: publique

en: private
fr_FR: privé

en: Share Edit
fr_FR: Éditer le partage

en: Track MusicBrainzID
fr_FR: Suivre MusicBrainzID

en: Unfavorite
fr_FR: Retirer des favoris

en: Favorite
fr_FR: Mettre en favoris

en: User avatar
fr_FR: Avatar de l'utilisateur

en: Abkhazian
fr_FR: Abkhaze

en: Avestan
fr_FR: Avestique

en: Amharic
fr_FR: Amharique

en: Aragonese
fr_FR: Aragonais

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Assamese
fr_FR: Assamais

en: Avaric
fr_FR: Avar

en: Azerbaijani
fr_FR: Azéri

en: Bashkir
fr_FR: Bachkir

en: Belarusian
fr_FR: Biélorusse

en: Bulgarian
fr_FR: Bulgare

en: Bislama
fr_FR: Bichelamar

en: Tibetan
fr_FR: Tibétain

en: Bosnian
fr_FR: Bosniaque

en: Chechen
fr_FR: Tchétchène

en: Corsican
fr_FR: Corse

en: Cree
fr_FR: Cri

en: Czech
fr_FR: Tchèque

en: Church Slavic
fr_FR: Slavon liturgique

en: Chuvash
fr_FR: Tchouvache

en: Welsh
fr_FR: Gallois

en: Danish
fr_FR: Danois

en: German
fr_FR: Allemand

en: Divehi
fr_FR: Maldivien

en: Greek
fr_FR: Grec

en: English
fr_FR: Anglais

en: Esperanto
fr_FR: Espéranto

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Estonian
fr_FR: Estonien

en: Persian
fr_FR: Perse

en: Fulah
fr_FR: Peul

en: Finnish
fr_FR: Finnois

en: Fijian
fr_FR: Fidjien

en: Faroese
fr_FR: Féroïen

en: French
fr_FR: Français

en: Irish
fr_FR: Irlandais

en: Scottish Gaelic
fr_FR: Gaelic

en: Galician
fr_FR: Galicien

en: Manx
fr_FR: Mannois

en: Hausa
fr_FR: Haoussa

en: Hebrew
fr_FR: Hébreux

en: Hiri Motu
fr_FR: Hiri Motou

en: Croatian
fr_FR: Croate

en: Haitian
fr_FR: Haïtien

en: Hungarian
fr_FR: Hongrois

en: Armenian
fr_FR: Arménien

en: Herero
fr_FR: Héréro

en: Indonesian
fr_FR: Indonésien

en: Sichuan Yi
fr_FR: Yi

en: Inupiaq
fr_FR: Inupiak

en: Icelandic
fr_FR: Islandais

en: Italian
fr_FR: Italien

en: Japanese
fr_FR: Japonais

en: Javanese
fr_FR: Javanais

en: Georgian
fr_FR: Georgien

en: Kongo
fr_FR: Congolais

en: Kwanyama
fr_FR: Kuanyama

en: Kalaallisut
fr_FR: Groenlandais

en: Korean
fr_FR: Coréen

en: Kanuri
fr_FR: Kanouri

en: Kashmiri
fr_FR: Cachemiri

en: Kurdish
fr_FR: Kurde

en: Cornish
fr_FR: Cornique

en: Kirghiz
fr_FR: Kirghize

en: Luxembourgish
fr_FR: Luxembourgeois

en: Limburgish
fr_FR: Limburgeois

en: Lithuanian
fr_FR: Lithuanien

en: Latvian
fr_FR: Letton

en: Malagasy
fr_FR: Malgache

en: Marshallese
fr_FR: Marshallais

en: Macedonian
fr_FR: Macedonien

en: Mongolian
fr_FR: Mongole

en: Malay
fr_FR: Malais

en: Maltese
fr_FR: Maltais

en: Burmese
fr_FR: Birman

en: Nauru
fr_FR: Nauruan

en: Norwegian Bokmal
fr_FR: Bokmål

en: North Ndebele
fr_FR: Ndébélé du Nord

en: Nepali
fr_FR: Népalais

en: Dutch
fr_FR: Hollandais

en: Norwegian Nynorsk
fr_FR: Nynorsk

en: Norwegian
fr_FR: Norvégien

en: South Ndebele
fr_FR: Ndébélé du Sud

en: Chichewa
fr_FR: Chewa

en: Ojibwa
fr_FR: Ojibwé

en: Ossetian
fr_FR: Ossète

en: Panjabi
fr_FR: Pendjabi

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Pashto
fr_FR: Pachto

en: Portuguese
fr_FR: Portuguais

en: Raeto-Romance
fr_FR: Rhéto-roman

en: Romanian
fr_FR: Roumain

en: Russian
fr_FR: Russe

en: Sardinian
fr_FR: Sarde

en: Northern Sami
fr_FR: Sami du Nord

en: Sinhala
fr_FR: Cingalais

en: Slovak
fr_FR: Slovaque

en: Slovenian
fr_FR: Slovène

en: Albanian
fr_FR: Albanais

en: Serbian
fr_FR: Serbe

en: Southern Sotho
fr_FR: Sotho du Sud

en: Sundanese
fr_FR: Soundanais

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Tamil
fr_FR: Tamoul

en: Telugu
fr_FR: Télougou

en: Tajik
fr_FR: Tadjik

en: Thai
fr_FR: Thaï

en: Turkmen
fr_FR: Turkmène

en: Tonga
fr_FR: Tongien

en: Turkish
fr_FR: Turque

en: Tahitian
fr_FR: Tahitien

en: Uighur
fr_FR: Ouïghour

en: Ukrainian
fr_FR: Ukrainien

en: Urdu
fr_FR: Ourdou

en: Uzbek
fr_FR: Ouzbèque

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: Volapuk
fr_FR: Volapük

en: Walloon
fr_FR: Wallon

en: Chinese
fr_FR: Chinois

en: Zulu
fr_FR: Zoulou

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Add to wanted list
fr_FR: Ajouter à la liste des demandes

en: Connected Users
fr_FR: Utilisateurs connectés

en: Catalog Size
fr_FR: Taille du catalogue

en: GoogleAnalytics
fr_FR: Google Analytics

en: GoogleMaps
fr_FR: Google Maps

en: Headphones
fr_FR: Casque

en: average
fr_FR: moyenne
