Ampache - en to da_DK translation catalogue (174 entries)

en: Filters
da_DK: Filtre

en: Starts With
da_DK: Starter Med

en: Minimum Count
da_DK: Minimum Antal

en: Rated
da_DK: Bedømt

en: Unplayed
da_DK: Ikke-spillet

en: All Playlists
da_DK: Alle Spillelister

en: Catalog
da_DK: Katalog

en: All
da_DK: Alle

en: Use of cookies by Ampache
da_DK: Brug af cookies fra Ampache

en: Cookies are small text files that are placed on your computer by websites that you visit. They are widely used in order to make websites work, or work more efficiently, as well as to provide information to the owners of the site
da_DK: Cookies er små tekstfiler, der placeres på din computer af websteder, du besøger. De bruges i vid udstrækning for at få hjemmesider til at fungere eller arbejde mere effektivt samt for at give information til ejerne af webstedet

en: The table below explains the cookies we use and why
da_DK: Tabellen nedenfor forklarer de cookies, vi bruger, og hvorfor

en: Name
da_DK: Navn

en: Purpose
da_DK: Formål

en: Ampache session
da_DK: Ampache-session

en: Ampache session username (if authenticated, information only)
da_DK: Ampache session brugernavn (hvis godkendt, kun information)

en: Automatically authenticate users
da_DK: Godkend automatisk brugere

en: Keep latest web player volume
da_DK: Bevar den seneste web afspiller volumen

en: Show/Hide column [column_index] when browsing [object_type] objects
da_DK: Vis/Skjul kolonne[column_index] når du gennemsøger [object_type] objekter

en: Use alphabet when browsing [object_type] objects
da_DK: Brug alfabetet, når du gennemsøger [object_type] objekter

en: Use pages when browsing [object_type] objects
da_DK: Brug sider, når du gennemsøger [object_type] objekter

en: Collapse/Expand Sidebar [menu_section]
da_DK: Skjul/Udvid Sidebjælke [menu_section]

en: Collapse/Expand Sidebar
da_DK: Skjul/Udvid Sidebjælke

en: Ampache Error Page
da_DK: Ampache Fejl Side

en: For the Love of Music
da_DK: For Musik Elskere

en: Error
da_DK: Fejl

en: The following error has occurred, you will be automatically redirected in 10 seconds.
da_DK: Følgende fejl er opstået, du bliver automatisk omdirigeret om 10 sekunder.

en: Error Messages
da_DK: Fejl Besked

en: Donate
da_DK: Doner

en: Copyright
da_DK: Ophavsret

en: Show/Hide Player
da_DK: Vis/Skjul Player

en: Home
da_DK: Hjem

en: Play
da_DK: Spil

en: Artists
da_DK: Artister

en: Playlists
da_DK: Spillelister

en: Genres
da_DK: Genrer

en: Favorites
da_DK: Foretrukne

en: Now Playing
da_DK: Nu Spiller

en: Recently Played
da_DK: For nylig Spillet

en: Newest Albums
da_DK: Nyeste Albums

en: Newest Artists
da_DK: Nyeste Artister

en: Newest Shouts
da_DK: Nyeste Råb

en: New messages
da_DK:  Ny besked

en: Login
da_DK: Logind

en: Register
da_DK: Tilmeld

en: Show/Hide Playlist
da_DK: Vis/Skjul Spilleliste

en: Loading
da_DK: Indlæser

en: Your Ampache config file is out of date!
da_DK: Din Ampache-konfigurationsfil er forældet!

en: Playlist
da_DK: Spilleliste

en: Access Control
da_DK: Adgangskontrol

en: Song
da_DK: Sang

en: Radio Stations
da_DK: Radio Stationer

en: Save
da_DK: Gem

en: Cancel
da_DK: Afbryd

en: Play next
da_DK: Spil næste

en: Play last
da_DK: Spil sidste

en: Add to Temporary Playlist
da_DK: Føj til midlertidig Afspilningsliste

en: Add to playlist
da_DK: Tilføj til spillelilste

en: Prev
da_DK: Forige

en: Page
da_DK: Side

en: of
da_DK: af

en: Next
da_DK: Næste

en: View
da_DK: Vis

en: Pages
da_DK: Sider

en: Infinite Scroll
da_DK: Uendelig Scroll

en: Alphabet
da_DK: Alfabet

en: Limit
da_DK: Begrænse

en: Item Count
da_DK: Varetælling

en: Add to New Playlist
da_DK: Tilføj til Ny Spilleliste

en: Clear Playlist
da_DK: Tøm Spilleliste

en: Add dynamic items
da_DK: Tilføj dynamiske emner

en: Random song
da_DK: Gentag sang

en: Random artist
da_DK: Gentag artist

en: Random album
da_DK: Gentag album

en: Random playlist
da_DK: Gentag spilleliste

en: Delete
da_DK: Slet

en: No items
da_DK: Ingen varer

en: More
da_DK: Mere

en: Add Current Host
da_DK: Tilføj Nuværende Vært

en: Add API / RPC Host
da_DK: Tilføj API / RPC Vært

en: Add Local Network Definition
da_DK: Tilføj Lokal Netværksdefinition

en: Advanced Add
da_DK: Avanceret Tilføj

en: Access Control Entries
da_DK: Adgangskontrolposter

en: Start Address
da_DK: Start Adresse

en: End Address
da_DK: Slut Adresse

en: Level
da_DK: Niveau

en: User
da_DK: Bruger

en: Action
da_DK: Handling

en: Edit
da_DK: Redigere

en: Full Name
da_DK: Fuld Navn

en: Website
da_DK: Hjemmeside

en: State
da_DK: Stat

en: City
da_DK: By

en: New Password
da_DK: Nyt Adgangskode

en: Confirm Password
da_DK: Bekræft Adgangskode

en: API key
da_DK: API nøgle

en: Generate new API key
da_DK: Generer ny API-nøgle

en: Generate new RSS token
da_DK: Generer ny RSS token

en: Clear Stats
da_DK: Ryd Statistik

en: Update Account
da_DK: Opdater Konto

en: Add Access Control List
da_DK: Tilføj Adgangskontroliste

en: Read
da_DK: Læs

en: Read/Write
da_DK: Læse/Skrive

en: End
da_DK: Slut

en: Add Catalog
da_DK: Tilføj Katalog

en: Catalog Name
da_DK: Katalog Navn

en: Song Title
da_DK: Sang Titel

en: Year
da_DK: År

en: Original Year
da_DK: Original År

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Catalog Number
da_DK: Katalog Nummer

en: Catalog Type
da_DK: Katalog Type

en: Music
da_DK: Musik

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add Radio Station
da_DK: Tilføj Radio Station

en: Create Playlist
da_DK: Opret Spilleliste

en: Add User
da_DK: Tilføj Bruger

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: User Access Level
da_DK: Bruger Adgangs Niveau

en: Guest
da_DK: Gæst

en: Search on Google ...
da_DK: Søg på Google ...

en: Search on DuckDuckGo ...
da_DK: Søg på DuckDuckGo ...

en: Search on Wikipedia ...
da_DK: Søg på Wikipedia ...

en: Search on Last.fm ...
da_DK: Søg på Last.fm ...

en: Search on Musicbrainz ...
da_DK: Søg på Musicbrainz ...

en: Unknown (Orphaned)
da_DK: Ukendt (forældreløs)

en: Yes
da_DK: Ja

en: No
da_DK: Nej

en: Installed Ampache version
da_DK: Installeret Ampache version

en: Latest Ampache version
da_DK: Sidste Ampache version

en: Title
da_DK: Titel

en: Comment:
da_DK: Kommentar

en: Videos
da_DK: Videoer

en: Month
da_DK: Måned

en: Day
da_DK: Dag

en: Hour
da_DK: Time

en: Show Album
da_DK: Vis Album

en: Show Lyrics
da_DK: Vis Sangtekst

en: Add All to playlist
da_DK: Tilføj Alle til spilleliste

en: Database Connection
da_DK: Database Forbindelse

en: Database Name
da_DK: Database Navn

en: MySQL Hostname
da_DK: MySQL Værtsnavn

en: MySQL Port (optional)
da_DK: MySQL Port (valgfri)

en: MySQL Username
da_DK: MySQL Brugernavn

en: MySQL Password
da_DK: MySQL Adgangskode

en: required
da_DK: krævet

en: See wiki page
da_DK: Se wiki side

en: Insert Ampache Database
da_DK: Indsæt Ampache Database

en: Desired Database Name
da_DK: Ønsket Database Navn

en: MySQL Administrative Username
da_DK: MySQL Administrativt Brugernavn

en: MySQL Administrative Password
da_DK: MySQL Administrativt Adgangskode

en: Create Database
da_DK: Opret Database

en: Overwrite if Database Already Exists
da_DK: Overskriv, hvis der allerede findes en Database

en: Create Tables
da_DK: Opret Tabeller

en: Create Database User
da_DK: Opret Database Bruger

en: Ampache Database Username
da_DK: Ampache Database Brugernavn

en: Ampache Database User Password
da_DK: Ampache Database Bruger Adgangskode

en: Insert Database
da_DK: Indsæt Database

en: Choose Installation Language
da_DK: Vælg Installationssprog

en: Remember Me
da_DK: Husk Mig

en: Lost Password
da_DK: Glemt Adgangskode

en: No lyrics found.
da_DK: Ingen sangtekst fundet

en: Show more
da_DK: Vis mere

en: Mail to
da_DK: Mail til

en: Mail Everyone
da_DK: Mail Alle

en: Mail Users
da_DK: Mail Bruger

en: Mail Admins
da_DK: Mail Administrater

en: From
da_DK: Fra

en: Self
da_DK: Selv

en: Add to All
da_DK: Tilføj til Alle

en: Added
da_DK: Tilføjet

en: Show Catalogs
da_DK: Vis Kataloger

en: Log out
da_DK: Logud

en: Updated
da_DK: Opdateret
